Ana Sayfa Urfa Haberleri Harran bir zamanlar bilimin merkeziydi

Harran bir zamanlar bilimin merkeziydi

Karaköprü Belediyesi tarafından “Bin Yıl Önceki Harran’da Bilim ve Medeniyet” adlı konferans düzenlendi.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2015 Cumartesi 06:50
Harran bir zamanlar bilimin merkeziydi

BİLİM ADAMLARI HARRAN'DA YETİŞTİ

Karaköprü Belediyesi tarafından “Bin Yıl Önceki Harran’da Bilim ve Medeniyet” adlı konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, “Bilimin olmadığı, yaşamadığı bir toplumda siz medeniyetten bahsedemiyorsunuz” dedi.

Karaköprü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından "Kentimizi Sevelim Yaşatalım" Projesi kapsamında "Bin Yıl Önceki Harran’da Bilim ve Medeniyet" adlı konferans düzenlendi.

Karaköprü Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı, Karaköprü Belediye Başkan Yardımcıları, Karaköprü Belediye Meclis Üyeleri, Karaköprü İlçe Müftüsü Ahmet Altıok, Harran Üniversitesi Öğretim Üyeleri, çok sayıda davetli ile öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Bir toplumun gelişmişliği, kalitesi ve ilerlemesi bilimle, medeniyetle ölçüldüğünü belirtti.

Başkan Çiftçi, sözlerine şöyle devam etti:

“Tarihimizi bilmiyoruz. Çocuklarımıza bu değerler öğretilememiş. İbn-i Sina 900 yıl Avrupa’da tıp alanında ders olarak verilmiş. Bir çok bilimde ve sanatta dünyanın gelişmesine buluşların tamamına bu topraklar katkı vermiş. Fakat tarihi karanlık bir noktada kesilip bırakıldığı için bizler kökümüzün, atamızın ve toprağımızın kıymetini anlayamamışız" 

 PROF. DR. ALİ BAKKAL; "AVRUPA TIP İLMİNİ BİZDEN ALDI BİZDEN ÖĞRENDİ"

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bakkal, Harran’ın Emeviler döneminde 5 yıl boyunca baş şehir olduğunu, Babilden sonra ikinci kutsal bir kent olduğunun altını çizdi. Harran’da hem bir kutsallık hem de bir bilim geleneği olduğunu anlatan Ali Bakkal,  Harran okulunun (Üniversitesi) asıl kurucusunun Ömer Bin Abdulaziz olduğunu söyledi.

Endülüs tıbbının kurucularının Harranlı tabipler olduğunu belirten Bakkal, “İslam dünyasında Harranlı tabipler var. Bağdat ve Şam’dan sonra en fazla hastane Harran’da vardı. Şuanda 4 ya da 5 Harranlı tabibin ismini tespit edebiliyoruz, aslında Avrupa Tıp ilmini Harran'dan yetişen Bilim insanlarından alarak kendilerine mal ettiler” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık