Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri HARRAN OVASI'NDAKİ TOPRAK ÇÖKMELERİ KORKUTUYOR (FOTO GALERİ)

HARRAN OVASI'NDAKİ TOPRAK ÇÖKMELERİ KORKUTUYOR (FOTO GALERİ)

ŞANLIURFA’nın Harran İlçesi’ne bağlı 2 köyde ekili araziler üzerinde 4 ayrı yerde oluşan dev çukurlar, köylüleri tedirgin ediyor.

Giriş Tarihi: 23 Mart 2012 Cuma 08:15
HARRAN OVASI'NDAKİ TOPRAK ÇÖKMELERİ KORKUTUYOR (FOTO GALERİ)
GAP ile hayat bulan Harran Ovası'nda aşırı sulama yüzünden tarım arazilerinde çoraklaşma tehlikesinin başlamasının ardından şimdi çökme olayları görülmeye başlandı. Harran Ovası üzerindeki Ekinyazı ile Yeniköy’de oluşan 4 ayrı dev çukur, köylüleri endişelendirdi. Tarla sahipleri Tarım Müdürlüğü ile Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne başvurup, yetkililerin bu çukurları incelemesini istedi. Köylüler, 4 çukurun, 10 gün içerisinde meydana geldiğini söyledi. Ekili tarlada oluşan bu çukurların en büyüğü 4 metre eninde, yaklaşık 6 metre derinlikte.

BÜYÜK BİR GÜRÜLTÜYLE ÇÖKTÜ

Ekinyazı Köyü'nde çiftçilik yapan 41 yaşındaki Mahmut Gündoğdu, 30 dönümlük arazisi içerisinde meydana gelen çökmenin büyük bir gürültüyle oluştuğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Buğday ekili olan tarlamda, dinamit sesi gibi büyük bir gürültü oldu. Gidip baktığımda çökmeyi gördüm. Daha önce ziraat mühendisleri yaptıkları incelemede bu bölgede pamuk ekiminin sık olduğu için aşırı sulama yapıldığı ve bu yüzden kireçli tabakaların oynaması nedeniyle böyle çökmelerin olduğunu bizlere söylemişti. Bu çukurların derin olması nedeniyle tarlada gezmeye, ekmeye, biçmeye korkuyoruz. Traktör kullanan çiftçiler, korkarak işlerini yapıyor. Bunun için yetkililerden yardım bekliyoruz."

(DHA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık