Ana Sayfa Kültür/Sanat Harran Özüne Dönüyor

Harran Özüne Dönüyor

Harran ilçesinin, başlatılacak 'Kentsel Tasarım Projesi" ile tarihi görünümüne kavuşturulması planlanıyor.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2017 Perşembe 11:44
Harran Özüne Dönüyor

 Şanlıurfa'nın asırlardır ayakta kalan konik kubbeli evleriyle ön plana çıkan  Harran ilçesinin, başlatılacak 'Kentsel Tasarım Projesi" ile tarihi görünümüne kavuşturulması planlanıyor.

İlk İslam üniversitesinin kalıntıları ve Emeviler döneminden kalma Ulu Cami ile yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan ilçede, külah biçimindeki, kare veya kareye yakın altyapı üzerine inşa edilen konik kubbeli evler ilgi çekiyor.

İlçede bu evler ve çevrelerine estetik bir dokunuşta bulunulması için "Kentsel Tasarım Projesi" hazırlandı.

Projeyle, arkeolojik ve kentsel sit alanı ilan edilen ilçede, 250 yıllık geçmişe sahip konik kubbeli evlerin bulunduğu mekanlara, tarihi mimari korunarak, estetik görünüm kazandırılması hedefleniyor.

Kaymakam Temel Ayca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 250 civarında konik kubbeli evin bulunduğunu söyledi.

Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştıkları "Kentsel Tasarım Projesi"nin ihale aşamasının tamamlandığını vurgulayan Ayca, yüklenici firmanın şu anda planlama çalışması yürüttüğünü bildirdi.

Ayca, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi finansmanıyla gerçekleştirilecek proje sayesinde  Harran'ın tarihi dokuya uygun şekilde yeniden planlanacağını ifade etti.

Yıkılan veya onarıma ihtiyaç duyulan kümbet evlerin tekrar turizme kazandırılacağını belirten Ayca, şöyle devam etti: 

"Bu projeyle sur içi dediğimiz alanın tamamı sokak sokak, ev ev tasarlanacak. Kubbeli evlerin hangisi kafeterya, hangisi restoran olacak, hediyelik eşyalar ve müze nerede olacak, bunlar belirlenecek.  Harran'ın merkez nüfusu ve potansiyeli göz önüne alınarak şehirde 5 restoran olacaksa, gerekmiyorsa altıncıya müsaade edilmeyecek. Bu kapsamda yıkılan kümbet evlerin ayağa kaldırılması sağlanacak. Betonarme yapılar ortadan kaldırılacak. Bu proje, şehrin aydınlatılması, yürüyüş alanları ve peyzaj çalışmalarını kapsayan büyük bir çalışmadır."

"Yepyeni bir  Harran"

Projenin, ilçenin gelecek 50 yılını kapsayacak şekilde tasarlandığına dikkati çeken Ayca, "Öncelikle planlı ve yepyeni bir  Harran olacak. Bu plan tamamen şehrin mimarisine uygun olacak. Mimariyi bozan yapıların ortadan kaldırılmasını sağlayacağız. Bu büyük projenin bir anda gerçekleşmesi söz konusu olmaz." dedi.

İlçede 15 kümbet evin kamulaştırmasını yaptıklarını ve bunlarla ilgili sosyal donatı alanları oluşturmaya başladıklarını dile getiren Ayca, oluşturulan yeni turizm mekanlarıyla, özel sektör ve girişimcilere yol gösterici rol üstlendiklerini de kaydetti.

Harran'ın turizmini devlet desteğiyle daha da ileri noktaya taşımak istediklerine değinen Ayca, bu konuda tüm kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini sözlerine ekledi.

 

 

(sondakika.com)

Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'lı çocuklar dinazorlarla tanıştı

Şanlıurfa'lı çocuklar dinazorlarla tanıştı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık