Ana Sayfa Urfa Haberleri HARRAN ÜNİVERSİTESİ YÜZDE 96 ORANINDA TERCİH EDİLDİ

HARRAN ÜNİVERSİTESİ YÜZDE 96 ORANINDA TERCİH EDİLDİ

Yüzde 96'lık bir dilimle tercih edilen Harran Üniversitesi, tercih edilmenin yanında, ülke ve bölge eğitiminde büyük bir misyonu üstlenip, bu alanda kendisinden önce kurulan birçok üniversitenin önüne geçti.

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 16:08
HARRAN ÜNİVERSİTESİ YÜZDE 96 ORANINDA TERCİH EDİLDİ

Harran Üniversitesinin kendisini aştığını ifade eden Üniversite Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu,Harran Üniversitesinin tercih edilen bir üniversite olduğunu ifade etti.

Birkaç bölüm ve program hariç tüm branşların yüzde yüz dolduğunu söyleyen rektör Mutlu, kayıt yaptıracak olan öğrenciler, ek kontenjan, özel yetenek sınavları ve yabancı uyruklu öğrencilerle öğrenci sayılarının 20 bini geçeceğini söyledi.

Bu rakamın Şanlıurfa’nın gelişmesi, tanınması noktasında önemine vurgu yapan Rektör Mutlu,01-05 Eylül tarihleri arasında Osmanbey yerleşkesinde yapılacak kayıt hazırlıklarının başladığını, gelecek öğrenciler için geçmiş dönemlerde olduğu gibi öğrencilerin mağdur olmamaları ve üniversiteye çabuk ulaşmaları için şehirlerarası otobüs terminallerine danışma merkezi ve ulaşım aracı koyacaklarını söyledi.

2014 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE HARRAN ÜNİVERSİTESİ;

Lisans programlarını 2250 öğrenci tercih etmiştir. Lisans programlarında 103 boş kontenjan kalırken, doluluk oranı %95,63 olarak belirlenmiştir.

Boş kontenjan programları şunlardır;Fen Edebiyat Fakültesi; Fizik 10, Kimya 11, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği 33, Ziraat Fakültesi,Tarımsal Yapılar ve Sulama 15, Zootekni15, Toprak bilimi Ve Bitki Besleme 19 öğrenci olarak açıklandı.

Önlisans programlarını 2712 öğrenci tercih ederken boş kalan kontenjan sayısı ise 85 olduğu açıklandı. Önlisans doluluk oranı %96,96 olduğu belirlenmiştir.

Üniversitemizin 2014-2015 eğitim-öğretim( ek yerleştirme sonuçları hariç) yılıiçinde genel doluluk oranı ise %96,35 olarak belirlenmiştir.

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE YENİ AÇILAN BÖLÜM VE PROGRAMLAR

Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde;Sosyoloji bölümüne 41 öğrenci alınacaktır. Devlet Konservatuvarı bünyesinde;Geleneksel Çalgılar               bölümüne 6 öğrenci alınacaktır. Şanlıurfa Sağlık Hizmetleri M.Y.O. bünyesinde;Eczane Hizmetleri programına 20 öğrenci, İlk ve Acil Yardım programına 20 öğrenci alınacaktır. Birecik Meslek Yüksekokulu bünyesinde;Dış Ticaret programına 40 öğrenci, Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İÖ) programına           50 öğrenci, Elektrik (İÖ) programına 50 öğrenci alınacaktır. Hilvan Meslek Yüksekokulubünyesinde; Bankacılık ve Sigortacılık programına 50 öğrenci alınacaktır. Sosyal Bilimler Enstitüsünde, Maliye Anabilim Dalı bünyesinde;Gayrimenkul Yönetimi ve Finansmanı Tezsiz Yüksek Lisans Programı ve Maliye Doktora Programına, Fen Bilimler Enstitüsü bünyesinde;Matematik Doktora Programına, Sağlık Bilimler Enstitüsü bünyesinde ise;Fizyoloji Programına Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi alınacaktır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star