Ana Sayfa Urfa Haberleri HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE İLK KARACİGER NAKLİ YAPILDI

HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE İLK KARACİGER NAKLİ YAPILDI

Harran üniversitesi genel cerrah ABD öğretim üyelerinden doç. Dr. Abdullah Özgönül ve ekibi Şanlıurfa’da ilk kez karaciğer organ naklini gerçekleştirdiler.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2014 Perşembe 09:42
HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE İLK KARACİGER NAKLİ YAPILDI

Uzmanlar tarafından tıp alanında dünyanın en zor ameliyat olarak bilinen karaciğer organ naklinin Şanlıurfa’da ve Harran üniversitesinde yapılması takdirle karşılandı.

Gelişen süreçle birlikte E.B (36) isimli hasta karaciğerşikâyeti ile hastanemize başvurmuşyapılan incelemeler sonucu hastanın karaciğer noroendokrin tümör tanısı konulmuştur.

Hastaya, karaciğer nakli önerilirken verici bulması istenmiştir. Hastanın (19) M.B isimli kızı karaciğerinin bir kısmını vermeyi kabul etmiş, alıcı ve verici 30 ağustos 2014 tarihinde üniversite tıp fakültesi hastanesinde iki ameliyathane kullanılarak, eş zamanlı, Malatyakaraciğer nakli ekibi ile uzun süren başarılı bir ameliyatla karaciğer nakli gerçekleştirildi. On saat süren ameliyatta 15 kişi görev alırken,  ameliyat sonrası 5. günde olan hastaların genel durumları iyi, olduğu öğrenildi.

Konu ile alakalı bir basın toplantısı düzenleyen Harran üniversitesi rektörü Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu: ”Harran üniversitesi olarak mutlu bir gündeyiz, Akademisyenlerimiz ilk kez karaciğer naklini gerçekleştirdiler. Bu bölge ve gerekse Şanlıurfa için bir dönüm noktasıdır. Yeni hastanemiz tamamlandığında bu ve buna benzer ilklere imza atmaya devam edeceğiz.

Emeği geçen başta Doç.Dr Abdullah Özgönül’e Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli ekibi başkanı olan Prof.Dr. Sezai Yılmaz’a baştabibimiz Prof.Dr İbrahim Can Kürkçüoğlu’na ve tüm ekip arkadaşlarına teşekkür ederim. Dedi.

Doç.Dr Abdullah Özgönül ise açıklamalarında; “Hasta genel durumu hakkında bilgiler sunarken, Şanlıurfa’nın karaciğer hastalığının yaygın olduğu bir il 150’ye yakın karaciğer nakli olmaya hazır hasta mevcut, ileriki zaman sürecinde bu ameliyatları dahada sık yapılacağını söyledi”.

Öte yandan, Harran üniversitesi, her geçen gün yeniliklere imza atarken 2012 yılında karaciğer nakil merkezi kurulmasına müracaat etmiş, uzmanlar tarafından yapılan denetimler sonucunda 02.04.2014 tarihinde ORGAN NAKLİ MERKEZİ Ruhsatı almıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık