Ana Sayfa Urfa Haberleri HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE “MISIR TARIMI” TOPLANATISI

HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE “MISIR TARIMI” TOPLANATISI

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Gübretaş’ın birlikte organize ettiği “Mısır Tarımı” konulu çiftçi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:12
HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE “MISIR TARIMI” TOPLANATISI

Osmanbey Yerleşkesi Ziraat Fakültesi Büyük Anfisinde gerçekleştirilen, Moderatörlüğünü Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen’in yaptığı toplantıda, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Aydemir, Tarım Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet Aksoy, Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan Mısır Tarımı ile ilgili konuştular.

Toplantıya Şanlıurfa eski Millet Vekili Müfit Yetkin, çiftçiler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

BU FAKÜLTE HEPİMİZİNDİR

Açılış konuşması yapan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Aydemir; “Fakültelerin gayesi bulundukları yerlerde üretimsel anlamda ihtiyaç duyulan konularda eksikleri gidermek ve birim alanda ürünü arttırmaya yönelik yol göstermek, bu anlamda GAP bölgesinin merkezinde bulunan bir Ziraat Fakültesi olarak bu bilinçle hep yolumuza baktık ve bakmaya devam edeceğiz. Üniversitemizin Ziraat Fakültesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız, istedikleri zaman bize gelebilirler tarım konusunda desteğimizi alabilirler, bizim kapımız sonuna kadar açıktır. Bu fakülte hepimizindir, bu bağlamda Fakültemize sahip çıkalım” diye konuştu.   

TARIMIN BAŞKENTİ ŞANLIURFA

Tarımın ve GAP’ın başkentindeyiz diyen Tarım Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet Aksoy; “Bizim ve ülkemiz için Şanlıurfa’nın yeri ve önemi tartışılmaz. Burada bizim Tarım Kredi Kooperatifi olarak bölge birliğimize 152 bin kayıt çiftçi bulunmaktadır. Bu bile Şanlıurfa’nın tarım alanındaki yoğun üreticinin olduğunu gösteriyor. Bunun içindir ki Şanlıurfa tarımın başkenti ” dedi.

İNSANLARIN GİYİM VE GIDA İHTİYAÇLARI SÜREKLİ ARTIYOR

Toplantının açılışında söz alan programın düzenleyicilerinden Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, Dünyadaki nüfus artışındaki yoğunluğa dikkat çekerek tarım üretiminin önemine vurgu yaptı.

Okutan konuşmasında şunları söyledi; “Ülkemizde ve dünyada nüfus sürekli artıyor.  Şuanda dünyanın 7 milyar nüfusu var. Bu istatistiklere göre Dünya nüfusu 2050’de 9 milyara çıkacağı öngörülüyor. Ülkemizde de 76 milyon olan nüfus  2050 yılında 100 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. Şu anda dünyada 1 milyar insan açlıkla mücadele ediyor. İnsanların giyim ve gıda ihtiyaçları sürekli artıyor, bunu da karşılamamız gerekiyor ve bu ihtiyaçları karşılamamız için de birim alanında en yüksek verimi, en kaliteli ürünü almamız gerekiyor. Bizim Gübretaş olarak en önemli misyonlarımızdan birisi de budur” diye konuştu.

Toplantı yapılan panel ile devam etti. Panelde; Yetiştirme teknikleri ve Mısır bitkisinin yetişmesi konusunda Prof. Abdullah Öktem, Mısırın bitki beslenmesi ile ilgili olarak Dr. Hakan Leventoğlu, Mısır Bitkisinde zirai mücadele ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Mehmet Mamay sunumlar yaptı. 

 

Düzenlenen toplantı çiftçilerle karşılıklı soru cevap şeklinde son buldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star