Ana Sayfa Eğitim Harran Üniversitesi'nden Ar-Ge Destek Programı Toplantısı

Harran Üniversitesi'nden Ar-Ge Destek Programı Toplantısı

Harran Üniversitesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Akademik Ar-Ge Destek Programı Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2012 Perşembe 15:05
Harran Üniversitesi'nden Ar-Ge Destek Programı Toplantısı
Harran Üniversitesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Akademik Ar-Ge Destek Programı Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK, bu programlar aracılığıyla üniversiteler ile arasında iletişim köprüleri kurmayı, destek mekanizmalarından yararlanan araştırmacıların sayısını ve nitelikli proje hazırlama kapasitesini de artırmayı hedefliyor.

Bu bağlamda üniversitede 26 Ocak 2012 Perşembe günü Osmanbey Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi anfisinde düzenlenen bilgilendirme ve eğitim toplantısına, Rektör Vekili Prof. Dr. Ercan Yeni, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, Genel Sekreter Doç. Dr. Hasan Türkmen, fakültelerin dekanları, bölüm başkanları ile öğretim elemanları katıldı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Ercan Yeni açılış konuşmasında; “Üniversite değince eğitim ve öğretim kavramları hemen ön plana çıkıyor, Araştırma faaliyetleri eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Son 8-10 yılda devletimizin TÜBİTAK aracılığıyla bilimsel çalışmalara aktardığı miktar üç katına kadar arttı. TÜBİTAK birkaç aylık zaman içerinde bütün üniversiteleri dolaşarak bu kaynakların kullanılmasını teşvik etmeğe yönelik bir program geliştirdi. Bugün de arkadaşlarımız bu amaçla buradalar.” Dedi.

TÜBİTAK adına açılış konuşması yapan Prof. Dr. M. Cahit Güran, "TÜBİTAK, son günlerde araştırma- geliştirme, teknolojik araştırılmaların daha fazla yapılması ve Türkiye'nin bilim alanındaki görünürlüğünün arttırılmasına dönük çabaları desteklemek adına önemli çalışmalar yapmaktadır. TÜBİTAK artık sosyal bilimler alanına da önemli destekler sunmaktadır. TÜBİTAK'ın kullanmış olduğu fonlarda da çok ciddi atışlar söz konusudur. Desteklerimiz önümüzdeki yıllarda daha da arttırılacaktır. Bu süreçte rol alan araştırmacıların, akademisyenlerin Ar-Ge kavramı ile ilgili farkındalığını artırmak ve onları bu sürece dahil etmek adına TÜBİTAK yeni bir etkinlik başlatmıştır. Üniversitelerimize TÜBİTAK'taki süreçler ve imkanlar hakkında bilgiler vererek, süreçlere katılımı çoğaltmak istiyoruz. Türkiye genelinde 81 il ve bu illerdeki üniversitelerin hemen hemen tamamını kapsayacak şekilde bilgilendirme ve eğitim toplantıları adı altında daha birçok faaliyet yapmaktayız" dedi.

Program, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Uzmanı Fatih Sinan Esen'in konuşmasıyla devam etti. Esen konuşmasında, ulusal araştırma destek programlarının tanıtımı hakkında bilgi vererek, başarılı proje hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

Toplantıda, bazı akademisyenler de çeşitli konularda bilgilerini paylaştı. Soru cevap bölümünün ardından TÜBİTAK Akademik Ar-Ge Destek Programları Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı sona erdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star