Ana Sayfa Güncel Harran Üniversitesinden Çiftçiye "Meyvecilik" Örneği

Harran Üniversitesinden Çiftçiye "Meyvecilik" Örneği

Harran Üniversitesinde, Ziraat Fakültesince oluşturulan meyve bahçesinde üretilen ve birçok bölgeye göre erken yetiştirilen ürünler piyasaya çıktı.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2011 Çarşamba 22:47
Harran Üniversitesinden Çiftçiye
Harran Üniversitesinde, Ziraat Fakültesince oluşturulan meyve bahçesinde üretilen ve birçok bölgeye göre erken yetiştirilen ürünler piyasaya çıktı.

Osmanbey yerleşkesindeki Ziraat Fakültesinin uygulama alanında düzenlenen "Bahçe Günü" etkinliğinde konuşan Hrü Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, üniversitenin her zaman bölge halkının hizmetinde olduğunu ifade ederek, 7 yıl önce kurdukları meyve bahçesiyle bu desteklerini teorik olarak da sunmaya çalıştıklarını anlattı.

Hrü Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Bolat da, yetiştirilen ürünler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Bolat, bu yıl kış döneminde iklimde yaşanan dalgalanmalar nedeniyle geçen yıla göre etkinliği 10 gün gecikmeli gerçekleştirdiklerini belirtti. Bazı ürünleri bahçeden topladıklarını dile getiren Prof. Dr. Bolat, şunları kaydetti:

"2004 yılında tesis etmiş olduğumuz ünitemizde, şu anda 80'in üzerinde çeşit var. Mayıs ayının ikinci haftasından başlayarak, değişik ay ve haftalarda farklı tür meyvelerimiz olgunlaşma gösteriyor. Bahçemizde yumuşak ve sert çekirdekli elma, armut ve ayva gibi meyveler yetiştiriyoruz.

Bu yıl, üzerinde çalıştığımız ve bölgede ümit olan, olumlu sonuç aldığımız çeşitlerden karşılaştırmalar yaptık. Bu meyvelerimiz için fidan üretim izni aldık ve çiftçilerimiz için de bahçemizde satışa başladık. Burada ürettiğimiz fidanların bir kısmı son dönemde ülkemizde ve dünyada yaygınlaşan bodur meyvelere ait çeşitlerdir. "

Bolat, daha sonra meyve bahçesinin gezdirildiği etkinlikte katılımcılara, yetiştirdikleri ürünlerin başında detaylı bilgi vererek, "Yazlık çeşitler, sert çekirdekli meyveler açısından bölgemizde potansiyel var.

Kurmuş olduğumuz bu tesis ile bölge çiftçimize zengin bir materyal sağlıyoruz. Üreticilerimizin gözlerine hitap edebilecek bu bahçemiz, aynı zamanda araştırmalarımız ve uygulamalarımız açısından da bize büyük destek sağlıyor" diye konuştu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Çullu ile bazı kurumların temsilcilerinin katıldığı etkinlikte katılımcılara, meyve bahçelerinde yetiştirilen kayısı, armut, elma, şeftali ve nektarin gibi meyvelerden ikram edildi. (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star