Ana Sayfa Ekonomi Harran Üniversitesi'nden Siirt’e nar desteği

Harran Üniversitesi'nden Siirt’e nar desteği

Şanlıurfa’daki üreticiler geçen sezon satamadıkları için ellerinde patlayan narları çöpe atarken, Siirtli üreticiler Harran Üniversitesi’nden de destek alarak çeşitli nar ürünleriyle dünyaya açılmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2012 Cumartesi 00:41
Harran Üniversitesi'nden Siirt’e nar desteği
Siirtli nar üreticilerinden oluşan Zivzik Nar Üreticileri Birliği’nin, üretilen narların farklı sanayi ürünlerine işlenerek değerlendirilebilmesi için başvurduğu Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünün uyguladığı “Zivzik ve Görümlü Narlarının Özelliklerinin ve Katma Değerli Ürünlere İşlenebilirliğinin Belirlenmesi” projesi tamamlandı.

Projeden elde edilen sonuçların duyurulması için Siirt Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya Siirt Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Şirvan Kaymakamı Zafer Öz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Kurtuluş, Bilim Teknoloji ve Sanayi Müdürü Fahrettin Aktaç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu, Zivzik Nar Üreticileri Birliği Başkanı Seyfettin Onğulu ve nar üreticileri katıldı.SİİRTLİLER İSTEDİ, HARRAN ÜNİVERSİTESİ YAPTI

Zivzik Nar Üreticileri Birliği’nin talebi üzerine Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2011 Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenerek Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından uygulanan proje hakkında katılımcılara bilgi veren Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Yöneticisi Yard. Doç. Dr. Hasan Vardin, Zivzik ve Görümlü narlarının bölgede küçük bahçelerde yetiştirildiğini ve sofralık olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Yaptıkları çalışmalar ile narın değerlendirme şekilleri hakkında önemli bilgiler ortaya koyduklarını ifade eden Vardin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje ile bölgede yetiştirilen narların ulusal ve uluslararası pazarlarda görünürlüğünün sağlanması, diğer bölgelerde ve ülkelerde yetiştirilen narlar karşısında tanıtımının yapılarak, rekabet edebilirliğinin sağlanabilmesi için, meyve bileşimleri ve kalite özelliklerinin belirlenmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda elde edilen bilgiler, bu nar çeşitlerinin sofralık ve gıda endüstrisi için uygunluğunun tespiti, muhtemel işleme yöntemleri ve değerlendirme şekilleri için ürünü değerlendirecek kişi ve kurumların bilgilerine sunuyoruz. Çalışmanın, Zivzik ve Görümlü nar üreticilerine, bu narların ticari olarak değerlenmesini sağlayan, sağlayacak olan sanayici, tüccar ve ihracatçılara yararlı olmasını dilerim” dedi.

ÇULLU: BÖLGE İNSANININ UFKUNU AÇIYORUZ

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu da, bölgenin kalkınması anlamında bilgi ve teknoloji kullanımını önemsediklerini belirterek, “Buradaki nar üreticilerinin talebi üzerine uyguladığımız bu projeden elde edilen sonuçları görünce gerçekten de mutlu olduk. Bugüne kadar genelde sofralık olarak tüketilen bu meyvenin, son dönemlerde sağlık açısından da önemli faydalarının ortaya çıkması böylesi çalışmaların yapılmasını gerekli hale getirmişti. Bu çalışmada Zivzik ve Görümlü narlarının fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiş, çeşitli değerlendirme şekilleri de gerçek bir üretimle ortaya konmuştur. Nar pestili, nar kurusu ve diğer değerlendirme şekilleri inanıyorum ki bölge insanının ufkunu açacaktır. Böyle bir çalışmanın gerçekleşmesinde emeği geçen Zivzik Nar Üreticileri Birliği’ne, Dicle Kalkınma Ajansı’na ve proje ekibi arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

PASTADAN ÇAYA KADAR NAR

Proje sonuçları hakkında katılımcılara bir sunum yapan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Fatih Mehmet Yılmaz da proje çalışmalarında nar tanelerinin kurutularak raf ömrünün uzatılabileceğini ve kullanım alanının genişletilebileceğini belirterek “Kuru nar tanesinde kuru madde oranı artarak besleyici değerinin yükseldiğini tespit ettik. Anardana da olarak bilinen nar kurusu böylece renk ve tat yönünden tüketicilere daha cazip hale geliyor. Kurutulmuş nar, çerez üretiminde, salatalarda, çeşitli gıda imalatlarında süsleme malzemesi olarak da kullanılabiliyor. Aynı zamanda öğütülerek toz halde ekmek-pasta hamurlarında, hazır çorbalarda ve yemeklerde de kullanılabilir. Poşet nar çayı da farklı bir üretim olabilir. Tabi bölgenin damak tadı ve alışkanlıkları da göz önüne alınarak hazırladığımız nar pestili de çeşitli şekillerde işlenerek katma değeri yüksek bir ürün olabilir” dedi.

DİKA: ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ

Dicle Kalkınma Ajansı Siirt Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Emin Paça ise, yaptığı açıklamada, ajans olarak yöresel ürünlerin potansiyelini araştırmayı amaçladıklarını ifade etti. Paça, “Ajansımızın görev alanına giren dört ilde bulunan yöresel ürünlerin potansiyellerini araştırmak ve bunların hak ettiği pazarı bulmaları için yapılan çalışmaları destekliyoruz” dedi.

Proje kapsamında üretilen nar pestili ve nar kurusunu tadan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları projeye ekibini takdir ederek, proje sonuçların Siirtli üretici ve sanayicilere önemli bir fırsat sunabileceğini ifade etti.

ZİVZİK NARINI TÜM DÜNYA TANIYACAK

Zivzik Nar Üreticileri Birliği Başkanı ve Zivzik Nar Suyu Fabrikası sahibi Seyfettin Onğulu ise, Zivzik narının tescil edilmiş bir ürün olduğunu belirterek “Siirt Zivzik narı kendine has aroması, rengi ve özellikleriyle Türkiye çapında bir üne sahiptir. Köylerimizde tamamen organik şartlarda yetiştirilen ürünlerimizi, yaptığımız çalışmalarla ekonomik yönden daha iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Şu anda kendi firmamda üretilen pastörize nar suyu başta İstanbul olmak üzere bir çok büyük mağazada satışa sunuluyor. Bu projeden elde edilen sonuçlar ışığında hem üreticilerimiz hem de sanayicilerimizin ufku açılmıştır. Zivzik narı ve sanayi ürünlerini inşallah tüm dünya tanıyacak. Desteklerinden dolayı Dicle Kalkınma Ajansı’na ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından uygulanan proje kapsamında; bölgeye özgü fakat henüz çok tanınmayan Siirt’in Şirvan İlçesi’ne bağlı Zivzik (Dişlinar) Köyü’nde yetiştirilen Zivzik Narı ve Şırnak’ın Silopi ilçesinde yetiştirilen Görümlü Narlarının meyve kalite özellikleri belirlendi. Bu nar çeşitlerinin gıda endüstrisi için uygunluğu tespit edildi. Ayrıca muhtemel işleme yöntemleri ve uygun (ekonomik ve teknolojik) değerlendirme şekilleri belirlenerek, ürünü değerlendirebilecek kişi ve kurumların bilgisine sunulmak üzere yayın haline getirildi. Söz konusu yayının, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden temin edilebileceği bildirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star