Ana Sayfa Urfa Haberleri HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN ACI GERÇEĞİ

HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN ACI GERÇEĞİ

Tek mekânda toplanmış, tüm teçhizatlarla donatılmış büyük bir tıp fakültesi hastanesine ihtiyaç var

Giriş Tarihi: 30 Mart 2012 Cuma 11:16
HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN ACI GERÇEĞİ
Haber-Analiz:Tahir COŞANDAL Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesinın acı gerçeğini ve çözümlerini paylaşıyoruz. Hastane şimdilik parca paraç hizmet vermekte. Ancak Osmanbey Kampusunda 6 yıl içinde inşaatı tamamlanması beklenen, hastane binası ile ilgili çarpıcı iddialar var. Ancak acil olarak, tek mekânda toplanmış, tüm teçhizatlarla donatılmış büyük bir tıp fakültesi hastanesine ihtiyaç var.

OSMANBEY KAMPÜSÜ: Şu anda mevcut inşaatın sürdüğü, Osmanbey kampusu şehirden çok uzak. Faaliyete geçmesi için 5 yıl süre öne sürülüyor. 90 trilyon Osmanbey para harcandı. 1999 yılında deprem yönetmeliği çıktı. Orası yeni yönetmeliği aykırı olduğu iddia ediliyor. Eğer öyleyse yeniden ihale yapılırsa 6 yıl daha beklenmesi mi gerekiyor?
Edindiğimiz bilgilere göre, Rektörlüğümüze soru olarak yöneltiyorum.
2009 yılında 23 Trilyon, 2010 yılında 17 Trilyon,  2011 yılında 8 Trilyon para gelip, bu para içersinde sadece 3 -4 milyarlık büro malzemeleri alınıp geri kalan iade edildi mi?
2012 yılında ne kadar para geldi, ne kadar iade edildi?
Uzun süredir, Tıp Fakültesi Osmanbey inşaatına ne bir çivi bile çakılmadığı doğru mu?
Sağlık bakanı geldiğinde 'hastane inşaatının iç mimarisinin hastane yapmaya uygun olmadığını' söyledi mi?
Yenişehir polikliniği için çürük raporu verildi mi? Çare üretmek için güçlendirmeler yapıldı mı?
Çözüm olarak, Osmanbey de bulunan Tıp Fakültesine Veteriner fakültesi taşınabilir. Meslek yüksek okulu taşınır, Eczacılık fakültesi, Diş hekimliği fakültesi, Hukuk fakültesi açılabilir. Mevcut durumdan, Halk şikâyetçi, Rektör şikâyetçi, Doktor, Hocalar, öğrenciler, müttehitler vb herkes şikâyetçi… Tıp fakültemizde, hocalar sayıca yetersiz fakat bu yetersizliğin arka planında; mekânın düzensiz ve yetersiz olması yatıyor. Bu gün için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma hastanesi 2 farklı mekânda hizmet veriyor:
1. Dedeman Otel karşısı: Ameliyathane, servisler, Tomoğrofi ve laboratuarlar bu kısımda.
2. Yenişehir Kampusu: Poliklinikler burada, bu alan Milli Eğitime ait mahkemede, Hastaneyi buradan çıkartmaya çalışıyor. Bunun dışında edindiğimiz bazı bilgilere göre bu binalarda kolon güçlendirmesi yapılmış, binalar ciddi risk altında. Ayrıca, en az 20 senedir de, Osmanbey Kampusu'nda Tıp fakültesi ve araştırma hastanesi inşaat halen devam ediyor.
BU HASTANE NEREYE,
NERELERE YAPILABİLİR?
Hali hazırda Üniversitemizin kendi arazileri ve kendi imkânları içinde kalırsak, 2 seçenek dikkatimizi çekiyor:
1 Eyyübiye kampusu, Meslek yüksek okulu ve veteriner fakültesine kolaylıkla yer bulunur. Hastane olarak kullanılabilecek bir düzine bina var. Binaların mevcut fiziki alanları, bir hastane için yeterli. Hastanemiz, şehrin merkezinde olan bu mekâna taşınırsa, sorun kökünden çözülecektir. Sağlıkta çok büyük bir rekabet var. Eğer hastanemiz uzun bir zaman bekler ve Osmanbey Kampusu'na taşınırsa; Yataklı servis hizmetleri şehir merkezinde olduğu gibi başarılı olmaz. Tıp fakültesi ve hastanesi beraber oraya taşınılır. Eyyübiye Kampusu'na 2 ayda taşınır, 3 ayda açılır. Öğrenci eğitimi başlar, polikinlik hizmetleri, yatan hasta servisleri ile faaliyete geçer. Eyyübiye kampusu olarsa orda hocalara lojman imkânları da sunulabilinir.
TOKİ metodu ile yapılırsa hem kaliteli, hem hızlı sıkıntı biter.
Makine Fabrikası:
Şehre yakın, güzel bir mekân tıp fakültesi ve hastanesi için uygun bir yer.
Fakat mevcut fiziki yapı olarak Eyyübiye ile kıyaslamada son derece yetersiz. Daha çok zaman ve kaynağa gerek var.

Fiziki mekan yetersiziğinden
doktorlarımız gidiyor
Harran Üniversitesi Araştırma hastanemiz, sağlıklı olarak fiziki mekânlarını kurar, bilimsel faaliyetlerini başarı ile sürdürürse Profesör, Doçent olmuş doktorlarımız hiç olmazsa 3 -5 yıl daha fazla kalırlar. Daha çok öğrenci yetiştirirler, hizmet ederler, O zaman Prof. Akın İşçan, Prof. Ahmet Koç, Prof. Dr.Ayhan Verit, Prof. Dr. Yaşar Özkul, Doç.Dr. Ferda Verit vb. gibi daha çabuk gitmezler.
Hatırlarsanız, Prof. Dr. Akın İşçan hocamız gittiğinde yaklaşık olarak Urfa'mızda 40 bin olan çocuk nörolojisi hastasından birçoğu, Sağlık Bakanı Şanlıurfa'ya geldiğinde Hilton Oteline yürüyerek bakanla görüşmeye çalışmış ve bu görüşme gerçekleşmeyince Şanlıurfalı hemşerimiz Osman Güzelgöz'ü suçlamışlardı. Osman Bey'de yaptığı yazılı açıklamada ben görüştürmeye çalışıyordum o için müsait değildi olayların böyle cereyan etmesine üzüldüm demişti.
Peki, bunlar niçin yaşanmıştı, Neden biz bu olaylara mahkûm oluyoruz? Bu noktaya gelmeden neden çözümler sunmuyoruz?
Bunlar konfor değil, bunlar insanların temel ihtiyaçlarıdır. Bunlar at deve değil, yapılabilecek şeyler…
Sonuç Olarak
Bir şehrin, gelişme, değişme ve dünyaya açılmasında Üniversite kurumu 1.derece öneme sahiptir. 1991'de Rahmetli Turgut Özal'ın kurduğu 27 üniversiteden 1'i Harran Üniversitesi'dir. 26 Üniversite bu çeyrek asır içersinde bulundukları şehirleri birer üniversite şehri haline getirirken, Harran Üniversitesi bir üniversite şehrine getirememiştir. Adıyaman Üniversitesi 5 yıl önce kuruldu ve bizim üniversiteyi geçti. Şu anda Harran Üniversitemizde yaklaşık15 bin öğrencimiz yok. Bir üniversitede, rektör bu işi dert edecek. Rektörümüz iyi bir insan ama dert sahibi değil. Kampus kurma geliştirme ayrı bir olay.  Bunun sorumlusu kim? Milletvekilleri mi, Rektörler mi, Halk mı, Basın mı, Ticaret Odası mı? Bir rektörlük, bir ilin Milletvekilliğinden çok daha büyük öneme sahip. Bunları yapabilirsek Sayın Mutlu 'da "Mutsuz" olmaz.
Osmanbey Kampusu'nda, süreçte yaşananlar üniversite için kaygı verici olduğu gibi, şehrimiz için de kaygı verici boyuttadır. Bu devasa arazide ve kampusta, bunca yatırımlardan sonra öğretim elemanları giderse, bölümlerler kapanır, bu da tercih eden öğrencilerin sayısının azalmasına işarettir. Öğrenci ve öğretim elemanı azalırsa, şehrin ekonomik ve kültürel canlılığı azalır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star