Ana Sayfa Urfa Haberleri HARRAN'DA KAZI ÇALIŞMALARI EYLÜLDE DEVAM EDECEK

HARRAN'DA KAZI ÇALIŞMALARI EYLÜLDE DEVAM EDECEK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, Harran Şehir Surları'nda yapılan arkeolojik kazıların 1. etabının tamamlandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2012 Salı 22:39
HARRAN'DA KAZI ÇALIŞMALARI EYLÜLDE DEVAM EDECEK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, Harran Şehir Surları'nda yapılan arkeolojik kazıların 1. etabının tamamlandığını bildirdi.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, şubat ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün "29.05.2012 tarih ve 118676 Kazı ve Sondaj İzin Belgesi" üzerine, kazı ve temizlik çalışmalarının 1. etabına başlandığını hatırlattı.

Çalışmaların 2. etabına eylül ayında başlanacağını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Kazı ve temizlik çalışmaları Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan başkanlığında, Uzman Arkeolog Nedim Dervişoğlu'nun kazı alan sorumluluğunda, Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Önal, Araştırma Görevlisi İrem Öğütle ve üç arkeoloji öğrencisinin katılımıyla sürdürülmüştür. Harran dış sur kazısı, surların restorasyon öncesi açığa çıkartılarak, yapılacak olan restorasyonun verimli ve sağlıklı şekilde yapılabilmesi amacıyla sürdürülmüştür. İlk etap da Halep kapısından başlanarak güneye doğru 300 metrelik bir alan açığa çıkartılmış, 2012 yılı içerisinde 1 kilometrelik bir alanın açığa çıkartılması hedeflenmektedir."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star