Ana Sayfa Urfa Haberleri Hava Muhalefeti Nedeniyle Balıkçı Tezgahları Boşaldı

Hava Muhalefeti Nedeniyle Balıkçı Tezgahları Boşaldı

Zonguldak’ta hava muhalefeti nedeniyle denize açılamayan balıkçı tezgâhları boşaldı.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2011 Perşembe 09:32
Hava Muhalefeti Nedeniyle Balıkçı Tezgahları Boşaldı
Zonguldak’ta hava muhalefeti nedeniyle denize açılamayan balıkçı tezgâhları boşaldı. Balıkçılar, havanın düzelmesinden sonra denizde balığın bol olacağını, fiyatların daha da düşeceğini ifade ettiler.
Denizde fırtına nedeniyle 3 gündür balıkçı teknelerinin limanda demirlemesi nedeniyle son günlerde sıkça tüketilen balık, tüketicilerin talebini karşılayamaz hale geldi. Merkez Çarşısı'ndaki balıkçı tezgahları tamamen boşaldı. Avlanma sezonu öncesine dönen balıkçı esnafı ise birkaç günlük fırtınanın ardından denizde balık bereketi yaşanacağını kaydetti.
Kentin en eski balıkçılarından, 60 yıllık balıkçı Mehmet Avcı (77), “Rüzgar estiği zaman kayıklar denize çıkamaz. Onun için şu an 2 günden beri denizde rüzgar esiyor. Deniz karıştı. Zaten balık avı kısıtlıydı, şimdi masrafı karşılayamaz duruma geldik. Balık, aynı altına benzer. Çok olduğu zaman ucuz, az olduğu zaman pahalı olur.” dedi.
22 yıllık balıkçı esnafı Oktay Ertürk (35) ise “Tezgahlarımız şu an boş. 2-3 günden beri hava estiği için motorlarımız denize çıkamıyor. Tezgahlarımızda balık yok. Allah nasip ederse bundan sonra hava düzeliyor. Vatandaş balık arıyor; ancak 2 teknemiz de denize açılamadığı için talepleri karşılayamıyoruz. Fırtınadan sonra bol balık çıkacağını umuyoruz.” diye konuştu.

KAPTAN'DAN BOL BALIK TAHMİNİ
Limanda demirleyen balıkçı teknesi kaptanı Coşkun Ünal (52) ise şunları söyledi: “Şu anda hava muhalefeti dolayısıyla limanda yatıyoruz. Meteoroloji’den aldığımız bilgiye göre, bu havanın 2-3 gün daha süreceğini düşünüyoruz. Yarın hava biraz daha sert. Sonraki günler biraz daha normale dönecek. Hava açtıktan sonra balık avlanmaya başlayacağız inşallah. Şu an 2 günden beri yağmur yağıyor, yağışın ardından hava poyraza dönecek. Zannedersem yağış duracak ama rüzgar devam edecek. Ama havanın durgunlaşmasından sonra denizde balık bol olacaktır. Büyük ihtimal balık fiyatları daha da düşecektir. İyi hava olduğu sürece halkımız bol balık yiyecektir.”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık