Ana Sayfa Urfa Haberleri HAVAALANI MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

HAVAALANI MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Son günlerde bölgemizde yaşanan olumsuz hava koşullarından ötürü, Havalimanımıza inemeyen uçakların, havalimanımızda kar mücadelesinin yapılamadığından ötürü inemiyor olduğuna dair gerek sosyal medyada, gerekse yazılı ve görsel medyada birtakım gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2016 Salı 12:27
HAVAALANI MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

          3 Ocak-8 Ocak tarihleri arasında iptal edilen 24 seferimizin tümü, havalimanımızda  100 metreye kadar düşen görüş mesafesinden kaynaklanmaktadır. Bu iptallerin hiçbirisinin havalimanındaki hizmet ve teknik donanım eksikliği ile ilgisi bulunmamaktadır.

          Anılan tarihlerde gerçekten çok yoğun bir kar yağışı gerçekleşmiş, fakat havalimanımız kar mücadele ekiplerimizin,  7/24 saat  kesintisiz büyük bir özveriyle  çalışmaları neticesinde pist ve apren kardan temizlenerek, uçakların iniş ve kalkışlarına müsait duruma getirilmiştir.

       Havalimanımızda eğitimli ve tecrübeli personellerimizin kontrol ve işletiminde bulunan,  ILS sistemi,  (düşük hava görüşlerinde hizmet veren) , VOR CİHAZI , (istikamet bilgisi veren) , NDB cihazı,  (yön bilgisi veren), DME   (uzaklık bilgisi veren) cihazlarıyla, her türlü hava koşullarında, gecikme ve iptalleri en aza indirme amacıyla  7/24 faal olarak çalışmaktadırlar.

       Bu cihazlar içerisinde, düşük hava görüşlerinde uçakların  güvenli bir şekilde inmesine yardımcı olan ILS sistemimiz,2010 yılından itibaren,  diğerleri ise 2007 yalından itibaren, faal olarak hizmet vermektedir.

       ILS sistemi, pist görüş mesafesinin (RVR) 550 metre, dikey KARAR YÜKSEKLİĞİNİN (DH) ise 60 metre (200 feet) olduğu durumlara kadar   uçakların güvenli bir şekilde inmelerine yardımcı olmakta, anılan görüş seviyesinin altına düştüğü zamanlarda ise sefer iptalleri yaşanmaktadır.

 M.Münir ULUDAĞ- GAP HAVALİMANI MÜDÜRÜ

                                                                                                                                                            

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star