Ana Sayfa Urfa Haberleri “Havaalanlarımıza Savaş Uçaklarının Yerine Turist Getiren Uçaklar İnmeli”

“Havaalanlarımıza Savaş Uçaklarının Yerine Turist Getiren Uçaklar İnmeli”

OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Pervane: “Havaalanlarımıza Savaş Uçaklarının Yerine Turist Getiren Uçaklar İnmeli”

Giriş Tarihi: 4 Mart 2012 Pazar 15:55
“Havaalanlarımıza Savaş Uçaklarının Yerine Turist Getiren Uçaklar İnmeli”
Merkezi Diyarbakır’da bulunan Ortadoğu Sanayici ve Genç İşadamları Derneği (OSGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Pervane, medeniyetler beşiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli turizm potansiyeline sahip olduğunu ancak, bunun yeterince değerlendirilemediğini belirterek, “Havaalanlarımıza savaş uçaklarının yerine, turist getiren uçaklar inmeli” dedi.


OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Pervane, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turizm potansiyelini değerlendirdi. Pervane, Türkiye’nin, Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntı, Ortadoğu’da yaşanan karışıklık nedeniyle gerek yatırımcı, gerekse turizm açısından çekim merkezi haline geldiğini fakat bunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne yeterince yansımadığını söyledi.Pervane, genelde Türkiye’nin, özelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin her türlü turizm açısından önemli bir coğrafyada bulunduğunu, bunun sonucunda ise 2011 yılında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının 31 milyon 500 bine, turizm gelirinin ise 23 milyar doları aştığını belirterek, şöyle dedi:“Ne yazık ki, ülkenin Doğu ve Güneydoğusu bacasız fabrika olarak anılan turizmden yeterince pay alamamaktadır. Oysa, turizm sadece güneş  kum ve deniz ibaret değildir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, insanlık tarihi açısından önemli bir merkezdir. Bölgenin tarihi geçmişi 11 bin 500 yılına kadar gitmektedir. Birçok medeniyetin başlangıç noktası bölgedir. En önemlisi de bölge 3 kutsal din açısından da çok önemlidir. Yani bölge inanç ve kültür turizmi açısından çok önemli bir potansiyele sahiptir. Örneğin Diyarbakır, 28 medeniyete ev sahipliği yapmış, 7 peygamberin kabri, 3 peygamberin mekanının bulunduğu bir merkezdir. Bu durum bölgedeki her kent için geçerlidir. Dolayısıyla bölge Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler tarafından kutsal sayılmaktadır.”

İSTİHDAMA KATKI SUNAR
OSGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Pervane, bölgenin en önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğini, bunun aşılmasında turizmin lokomotif güç olabileceğini ifade ederek, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana uygulanan yanlış politikalar ve 30 yıldan bu yana devam eden çatışmalı ortamın kalıcı çözüme ulaştırılamaması sonucu bölgede, işsizlik en büyük sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunları samimi politikalarla aştığımız taktirde bölgenin turizm potansiyelini de harekete geçirmiş olacağız” dedi.


Son yıllarda Ortadoğu’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında önemli artış olduğunu, bu turistlerin çoğunun bölgeye komşu ülkelerden geldiğini sözlerine ekleyen Pervane, şöyle devam etti:“Komşu ülkelerden gelecek olan turistler, bölgemize geldikleri taktirde yabancılık çekmeyeceklerdir. Çünkü örf ve adetlerimiz birbirine çok benzerlik taşıyor. Ayrıca akrabalık bağlarımızda bulunmaktadır. Dolayısıyla Ortadoğu’dan gelecek turistlerle yatırım imkanı da ortaya çıkabilir. Bu hem turizm alanında, hem de yatırım alanında imkan oluşturabilir. Ayrıca istihdama da katkı sunar.”
TURİST GETİREN UÇAKLAR İNMELİOSGİAD Başkanı Pervane, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turizmden hak ettiği girdiyi sağlayabilmesi için, bu alanda bazı adımların atılması gerektiğini de kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:


“Öncelikle çatışmalı sürecin sonlandırılması için bölgedeki operasyonların sonlandırılması, sorunun çözümü yasal ve anayasal güvence altına alınası gerekir. Yeterli sermayeye sahip olmayan bölgedeki müteşebbise teşvik sağlanmalı. Altyapıya destek verilmeli. Turizm alanında kalifiye elemen yetiştirilmesi için çalışmalar yapılmalı. Bölge için samimi politikalar üretilmeli. Düzgün tanıtımlar yapılmalı. Tur operatörleri bölgeyi, turlarına alması ve geçiş sürecinde pozitif ayrımcılık yapmalı. Bölgedeki bazı havaalanları uluslararası statüye kavuşturulmalı ve en önemlisi de artık havaalanlarımıza savaş uçakları yerine, turist getiren uçaklar inmelidir.”


Urfa Haber / ÖZEL


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık