Ana Sayfa Güncel Hayal Olmadan Ufuk Görünmez

Hayal Olmadan Ufuk Görünmez

Türkiyede ilk kez 60 görme engelliye uzaktan eğitimle temel bilgisayar okur yazarliği ve internet girişimciliği eğitimi verildi.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2011 Çarşamba 10:20
Hayal Olmadan Ufuk Görünmez
Uzaktan Online Eğitimlerle Görme Engellilerin Hayalleri Gerçek Oluyor..

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Genç İstihdamını Destekleme Hibe Programı kapsamında Altı Nokta Körler Vakfı'nın liderliğinde;

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi, Uşak Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ve Altı Nokta Körler Derneği Gaziantep Şubesi ortaklığı ile yürütülen Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi, Kasım 2010 tarihinde başlamıştır.

Projenin amacı doğrultusunda Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde 19-29 yaş grubunda yer alan 60 görme engelliye Türkiye'de ilk kez uzaktan eğitim ile Temel Bilgisayar Okuryazarlığı ve İnternet Girişimciliği eğitimi verilmiştir. Projenin uygulayıcılara olduğu kadar ilgili her kurum ve kuruluşa önemli bir deneyim kazandırdığı inancındayız.

25 EKİM 2011 tarihinde Şehitkamil Kültür Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen Sertifika Töreni ve Kapanış toplantısıyla eğitimlere katılan ve başarılı olan görme engelli gençlere sertifikaları ve ödülleri verildi.

60 görme engelliye verilen sertifika törenine Gaziantep Vali yardımcısı Cemalettin Özdemir,İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin,İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk Diyarbakır,Adıyaman ,Kilis dernek bakanları katıldı.

Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir yaptığı konuşmada kentimizde istihdamda engelli kontenjanının yüzde 100 doldurulmasının çok başarılı bir çalışma olduğunu vurgulayarak " İŞ KUR il müdürünün verdiği bilgi son derece önemli .Bir organ bir kayıp gibi düşünülürken , başka bir organın duyusunun çok güçlü olabildiği görülebiliyoruz.Bir çok görme özürlü arkadaşımızın bir çok görenden daha başarılı olduklarını biliyoruz..Bu projeye katkı sunanlara canı gönülden başarılar diliyorum "dedi.

İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk engellilerimizin en büyük yaşadığı sıkıntı iş sıkıntısı olduğunu ifade ederek "göreve başladıktan sonra engellilere bir araba tahsisi ettiklerini" söyledi.Bulduk "her hafta Çarşamba günleri Organize Sanayi Bölgesine engelli vatandaşları alarak sanayicilerle tanıştırıp istihdam ortamı yarattıklarını belirterek yasa gereği belirli bir orandan engelli çalıştırma zorunluluğunu sanayicilere anlattıklarını, açıkları olan bu yasal zorunluluğa uymayanlar hakkında yasal işlem yapma konusunda bilgilendirdiklerini , bu çalışma sonucu engellilerinde bu güzel çalışma ile üretken bir insan olabileceğine burada tanık oluyoruz dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin ise yaptığı konuşmada herkesin bir engelli adayı sözünün biraz klişeleşmiş laf ama doğru bir söz olduğunu vurgulayarak "engellilere de eğitim olanakları sunuluyor ama bu elbette yetersiz.Bu konuda daha iyi gelişmeler söz konusu olmalı.Daha iyi çalışmalar yapılmalı. Bu projeyi uygulayıp üretken insanları ön plana çıkaran vakıf yöneticilerini ve proje ortaklarını kutluyorum.Bilgisayar hayatın vazgeçilmez bir parçası.Bilgisayarı iyi kullanabilmek özürlü olmayanlar için vazgeçilmez olduğu kadar özürlü olanlar içinde vazgeçilmez bir durum.Bu manada yapılan çalışmanın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum " dedi.

Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı ve proje koordinatörü Oya SEBÜK ise konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Altı Nokta Körler Vakfı'nın proje ortaklarıyla birlikte toplumsal sorumluluğu kapsamında bir yıl boyunca yürüttüğü bu projede uzaktan eğitimle görme engelli gençlerin hayallerinin, yaratıcı iş fikirlerinin gerçekleşmesinde bir ışık yakmaya çalıştıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:.Bu yakılan ışığın görünmesi ise sesimizi geniş kitlelere duyurmakla ancak mümkün olacaktır

Körlerin tüketen değil üreten olmaları için önlerindeki önyargılardan oluşan engelleri medyanın desteği olmadan aşmamıza imkan yoktur. Sesimizi geniş kitleler , özellikle iş ve işveren dünyasına ancak siz değerli basınımız aracılığı ile iletebiliriz.

Bu nedenle sizleri Toplantı öncesi saat 10.00 da Toplantı Salonunu girişinde yapacağımız basın toplantısına ve onu takip eden Kapanış Toplantısına davet ediyor uz.Türkiyede ve özellikle ülkemizin bu yöresinde ilk kez gerçekleşen bu başarıyı sizlerle ve toplumla paylaşarak öncü olmak istiyoruz.

Birlikte olmaktan mutluluk duyacağız. Gelin birlikte görmezlerin ve tüm engellilerin önündeki engelleri kaldıralım"

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star