Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Ekonomi HAYVAN BAŞINA 300 LİRA DESTEK GELİYOR

HAYVAN BAŞINA 300 LİRA DESTEK GELİYOR

Bakan Eker, besicilerin yemden olumsuz etkilenmemeleri için hayvan başına 300 lira destek verileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Ağustos 2012 Çarşamba 03:25
HAYVAN BAŞINA 300 LİRA DESTEK GELİYOR

Hakkari'deki çatışmada şehit olan Jandarma Er Yaşar Karadağ'ın Diyarbakır'daki cenazesine katıldıktan sonra Ankara'ya dönen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık'ta basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi.


Yemeğin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Eker, dünyada ve özellikle ABD'de mısır ve soya fasulyesiyle ilgili endişeler yaşandığını, bunun yarattığı dalgayla bir ay içinde buğdayın ton fiyatının 283 dolardan 383 dolara yükseldiğini belirtti.


Doğu ve Orta Anadolu'daki üretim miktarlarında ilkbahar yağışlarının düzensiz olması ve büyüme döneminde yağış olmaması nedeniyle azalma olduğunu dile getiren Bakan Eker, şöyle konuştu:
''Bunun bizde şu anda hissedilen olumsuz etkisi şu; sap, saman miktarında azalma meydana geldi, bu da saman fiyatlarının yükselmesine sebebiyet verdi. Bu genel manada kaba yem dediğimiz sap, saman, çayır otunda azalmaya yol açtı. Bunun hayvancılığa olumsuz etkisi olabilir, yem fiyatlarını harekete geçirir. Olumsuzluk yaşanmasın diye birtakım tedbirler ön görüyoruz. Bunlardan bir tanesi TMO'nun arpa satışı, diğeri de sap-saman, yonca, korunga, fiğ gibi kaba yem ham maddelerinin gerekirse ithalat yoluyla karşılanması"


İthalatla ilgili kararın alındığını, Ekonomi Bakanlığı'na konuyla ilgili teklifin sunulduğunu anlatan Bakan Eker, bitki karantinası açısından ithal edilecek kaba yem maddelerinin sağlıklı olmasına dikkat edildiğini söyledi. Hayvancılık üzerinde olumsuz bir etki meydana gelmemesi için besicilerin desteklenmesi kararı aldıklarını da söyleyen Eker, besicilerin yemden olumsuz etkilenmemeleri için hayvan başına 300 lira destek verileceğini bildirdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Kadın esnaf sayısında artış

Kadın esnaf sayısında artış

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık