Ana Sayfa Urfa Haberleri Hayvan Pazarında Hareketlilik (video)

Hayvan Pazarında Hareketlilik (video)

Şanlıurfa'da, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla büyük ve küçükbaş hayvanların satıldığı pazarlarda hareketlilik de artmaya başladı.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 22:08
Hayvan Pazarında Hareketlilik (video)
Şanlıurfa'da, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla büyük ve küçükbaş hayvanların satıldığı pazarlarda hareketlilik de artmaya başladı. Bayram telaşının yoğunlaştığı kentte kurbanlık koyunlar, sahipleri tarafından satışın yapıldığı pazara minibüs, otobüs, motosiklet veotomobiller ile taşınıyor. Köylerden gelen minibüs sürücüleri, insanlarla birlikte yolculuk yapan koyunların sahiplerinden taşıma bedeli olarak 5 lira ücret alıyor. Büyükbaş hayvansatışını yapan besiciler ise bu yıl ithal edilen Anguslar nedeniyle fiyatların düşmesinden ve satışların durgun olmasından şikayet ediyor. 

Şanlıurfa'da geçimini hayvancılıkla sağlayan besiciler, dört gözle beklediği Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Hayvan Pazarı'na akın ederek satış yapmaya başladı. Her yıl Bayram öncesi kurbanlıkların pazara ulaşımı sırasında uygulanan 'koyun koyuna yolculuk' geleneği bu yıl da değişmedi. Her gün yüzlerce koyun, keçi ve büyükbaş kurbanlıklar köylerden kamyonet, otobüs, minibüs veotomobillerle pazara ulaştırılıyor. 

Ekonomik olması için her yıl kurbanlık hayvanlarını pazara toplu ulaşım araçları ile ulaştırmaktan başka çareleri olmadığını anlatan besiciler, kamyonetin ön bölümüne büyükbaşları, arka bölümüne ise küçükbaşları yükleyerek taşıdıklarını söyledi. Koyun başına 5 lira taşıma ücreti ödemek zorunda kaldıklarını belirten besici Hasan Kayacık, "Her gün büyük umutlarla pazara getirdiğimiz bu malları satmadan tekrar eve götürmek zorunda kalıyoruz. Durum böyle olunca kurbanlık hayvanın maliyeti artıyor. Her gün köyden getirdiğimiz koyun başına 5 lira taşıma ücreti ödüyoruz ve satamadan köye dönünce zarar ediyoruz" dedi. 

BESİCİLER ANGUSLARDAN ŞİKAYETÇİ 

Akçakale yolu üzerinde bulunan pazarda büyükbaş kurbanlık satışı yapan besiciler ise Bayram öncesi ithal olarak yurda getirilen Angus'ların fiyatların düşmesine yol açtığını ileri sürdü. Yerli besicilerin zarar ettiği görüşünü savunan besicilerden Şakir Çiçek, Türkiye'de yeteri kadar hayvanın olmasına rağmen hayvan ithal edilmesine anlam veremediğini belirterek, "Bu ithal hayvanlar yüzünden piyasa çok düştü. Bunun en büyük sebebi getirilen ithal hayvanlardır. Yerli üreticide yeteri kadar hayvan varken, ithal hayvan alımı yapılıyor. Bu da ister istemez fiyatların düşmesine neden oluyor. Bu yılki fiyatlarımız geçen yılın fiyatlarının altında olmasına rağmen satışlarda hareketlilik yok" diye konuştu. 

Bayram öncesi Şanlıurfa'da satışı yapılan kurbanlık koyunlar 400 ile 600, büyükbaş hayvanlar ise 3 ile 6 bin lira arasında değişen fiyatlara satılıyor. (sabah)

videolinki :
http://www.haberler.com/hayvan-pazarinda-hareketlilik-3097035-haberi/
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star