Ana Sayfa Siyaset HAZİNE YARDIMI ALAN 3 PARTİNİN KASASI DOLACAK

HAZİNE YARDIMI ALAN 3 PARTİNİN KASASI DOLACAK

Devlet yardımına hak kazanan AK Parti, CHP ve MHP'ye yapılacak toplam 315,7 milyon liralık yardım bugün hesaplara yatırılacak.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2014 Cuma 10:35
HAZİNE YARDIMI ALAN 3 PARTİNİN KASASI DOLACAK

Devlet yardımına hak kazanan Ak Parti, CHP ve MHP'ye yapılacak toplam 315,7 milyon liralık yardımın, söz konusu siyasi partilerin hesaplarına bugün yatırılması bekleniyor.  Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yardım ödeneği, dün Maliye BakanıMehmet Şimşek tarafından onaylandı.

HESAPLARA BUGÜN YATIYOR

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan 3 partiye, 2014'ün yerel seçim yılı olması nedeniyle 2 katı tutarında Hazine yardımı yapılacak. Bu çerçevede, söz konusu siyasi partiler, toplamda 315,7 milyon lira tutarında Hazine yardımı alacak.

Bu paranın 177 milyon 130 bin 328 lirası AK Parti'ye, 92 milyon 343 bin 259 lirası CHP'ye ve 46 milyon 233 bin 934 lirası MHP'ye ödenecek.

Maliye Bakanlığının, söz konusu Hazine yardımını partilerin hesaplarına bugün aktarması bekleniyor.

YARDIM NEYE GÖRE YAPILIYOR

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. Bu ödeme de ocak ayının ilk 10 günü içinde tamamlanıyor.

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. Bu yardımdan faydalanabilecek siyasi partilere, milletvekili genel seçiminin yapılacağı yıl 3 katı, mahalli idareler genel seçim yılı için ise 2 katı olarak ödeniyor. Her iki seçim aynı yıl içerisinde yapıldığında ise bu ödemenin miktarı 3 katı geçemiyor.

PARTİLERE ÖDENECEK TUTAR

Bu çerçevede siyasi partilere ödenecek devlet yardımı tutarları şöyle:  Siyasi Parti Ödenek (TL) Adalet ve Kalkınma Partisi 177.130.328 Cumhuriyet Halk Partisi 92.343.259Milliyetçi Hareket Partisi 46.233.934 TOPLAM 315.707.521

kaynak: AA

:www.haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star