Ana Sayfa Urfa Haberleri HAZRET-İ MEVLÂNA Ş.URFA PİAZZA’DA ANILDI

HAZRET-İ MEVLÂNA Ş.URFA PİAZZA’DA ANILDI

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri'nin 740. Vuslat Yıldönümü kapsamında, Şanlıurfa Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde sema töreni düzenlendi.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2013 Pazar 10:15
HAZRET-İ MEVLÂNA Ş.URFA PİAZZA’DA  ANILDI

Yaşamını "Hamdım, piştim, yandım" sözleriyle özetleyen Mevlana’nın her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında  anma ve vuslat yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen semazen gösterimi, Şanlıurfa Piazza   ziyaretçilerini adeta zaman tünelinde yolculuğa çıkardı.

Ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul eden Mevlâna, öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah'a kavuşacaktı. Onuniçin Mevlâna, ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen "Şeb-i Arûs" denilmesini istiyor ve dostlarına ölümünün ardından ah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Manevi yönden insanı zenginleştiren değerleri yeniden hatırlatan semazenlerin, ‘’Tennure’’ adı verilen kıyafetleri ve ‘’sikke’’ diye tabir edilen sarıklarıyla bir elleri aşağıda diğer elleri yukarıda, parmak uçlarında dengelerini hiç bozmadan dönerek, canlı müzik eşliğinde yaptıkları gösteri izleyenlerden bol alkış aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık