Ana Sayfa Türkiye HDP ‘asker intihar’larının araştırılmasını istedi

HDP ‘asker intihar’larının araştırılmasını istedi

HDP, zorunlu askerlik yaptığı sırada yaşanan intihar olayları ve alınması gereken önlemler için Meclis Araştırma önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2015 Perşembe 13:56
HDP ‘asker intihar’larının araştırılmasını istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan zorunlu askerlik sırasında yaşanan intihar olayları ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma önergesi istedi.

Kamuoyuna yansıyan şüpheli asker intiharı sayısının 2014 yılı içerisinde 43 olduğunu belirten Aydoğan;

“Şüpheli biçimde gerçekleşen zorunlu asker intiharlarının önündeki en önemli engelin cezasızlık sorunu olduğu ve bu sorunun da hukuki reformlarla çözüleceği muhakkaktır.

“Yaşanan intihar olayları genel olarak askeri savcılıklar aracılığıyla soruşturulmaktadır. Askeri savcılıklar tarafından gerçekleştirilen soruşturmaların genelde takipsizlikle neticelenmesi zorunlu askerlik görevi sırasında yaşanan intiharların esas nedenlerinin belirlenmesinin önünde de önemli bir engel teşkil etmektedir. Bu intiharların şüpheli biçimde gerçekleşenleri ancak sivil mahkemeler aracılığı ile soruşturulmalıdır.

“15 Ocak 2014 tarihinde Şırnak’ta zorunlu askerlik yaparken ailesine, ‘intihar etti’ şeklinde bilgi verilen Mutlu Acısu’nun intihar etmediğinin, aksine askerde vurulduğu ortaya çıktı. Oysa askeri yetkililerin verdiği bilgi zorunlu asker Mutlu Acısu’nun intihar ettiği yönünde olmuştur.

“Yakın zamanda kamuoyuna yansıyan bu olaya benzemekte olan ve aileler, askeri yetkililer dışında kimsenin sayısını, ismini ve ölüm şeklini bilemediği çok sayıda şüpheli zorunlu asker intiharları yaşanmaktadır.

“Asker Hakları Platformu olarak kendilerine yapılan başvuru sayısının 2014 yılı içerisinde 653 olduğunu açıklamışlardır. Bu sayıdan 54 askerin intihar eğiliminde olduğu ve bu sayının da yine TÜİK’in verilerinde yer alan sivil intiharlarından 2,5 kat oranında fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

“Yine bu rakamlar özellikle TSK ve Milli Savunma Bakanlığı’nın her fırsatta ‘sivilde de aynı oranda intihar oluyor, 20-24 yaş grubu ise intihar açısından zaten risk grubu’  şeklinde dile getirdiği gerekçelere bakıldığında aksine çok daha ciddi boyutlarda olduğu görülmüştür.”

Ayrıca HDP’li Nursel Aydoğan, kışlalarda intihar ve cinayet başta olmak üzere insan yaşamını hiçe sayan suçlara dair soruşturma ve davaların sivil mahkemelerde yürütülmesini istedi.

kaynak:imctv.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık