Ana Sayfa Siyaset HDP: Belediyelere Kayyum Darbesini Kabullenmiyoruz

HDP: Belediyelere Kayyum Darbesini Kabullenmiyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP)Merkez Yürütme Kurulu, 28 belediyeye kayyum atanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2016 Cumartesi 15:00
HDP: Belediyelere Kayyum Darbesini Kabullenmiyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada,”Kurban Bayramı’nın arife sabahında, siyasi iktidar 28 belediyeye baskın yaparak ‘yönetime el koyduk’ ifadeleriyle, 36 yıl önceki 12 Eylül 1980 darbesini de hatırlatan tarzda bir kayyum darbesi gerçekleştirmiştir.

15 Temmuz’da Meclis’i, yani halkın seçilmiş iradesini bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere ‘yönetime el koyduk’ naraları ile giren ve halkın iradesini gasp eden zihniyet arasında fark yoktur. Bir kez daha belirtiyoruz ki, AKP iktidarı ve Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen ‘belediyelere kayyum’ düzenlemesi, Anayasa’nın birçok maddesine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

 ‘DÜZENLEME YOK HÜKMÜNDEDİR’

Seçmen iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan, halkın iradesini tanımayan bu hukuksuz düzenleme bizler için yok hükmündedir. Kayyum darbesi ile esas itibariyle Kürt kentlerinde yüzde 65-95 arasındaki oy oranlarıyla seçilmiş belediyeler, yerel yönetimler hedef seçilmiştir. Bu hukuksuz ve keyfi tutum, Kürt kentlerinde mevcut sorunların derinleşmesine, Kürt sorununun iyice çözümsüz hale gelmesine yol açacaktır.

Halk seçtiği belediye başkanlarına ve belediye meclislerine sahip çıkacaktır. Halk, verdiği oyları yok sayan, iradesini gasp eden bu zihniyete boyun eğmeyecek, hukuksuz bu düzenlemeyi kabullenmeyecektir. İktidar, 15 Temmuz’u fırsat bilerek attığı bu vahim adımdan bir an önce vazgeçmelidir.”

YORUMLAR
  • yorum2016-09-10 16:12:55VATANDAŞ

    ALLAH SİZİ KAHRETSİN BU ÜLKENİN BAŞINA BELA OLMUŞSUNUZ... BELEDİYE ARAÇLARIYLA BOMBA PATLACAKSINIZ, SONRADA BELEDİYE ELİNDEN GİDİNCE VERYANSIN EDECEKSİNİZ...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık