Ana Sayfa Güncel HDP HEYETİ CİZRE'YE YÜRÜYEREK GİDİYOR

HDP HEYETİ CİZRE'YE YÜRÜYEREK GİDİYOR

Cizre’deki sokağa çıkma yasağını protesto etmek ve Cizrelilerle HDP’nin grup toplantısı yapmak isteyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, AB Bakanı Konca ve Kalkınma Bakanı Doğan ve beraberindekiler, Mardin’in Midyat ilçesi çıkışında polis ve askerler tarafından engellendi. Heyet yüzlerce kişiyle Cizre’ye yürüyor.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2015 Çarşamba 09:13
HDP HEYETİ CİZRE'YE YÜRÜYEREK GİDİYOR

Diyarbakır’dan konvoy halinde yola çıkan aralarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB Bakanı Ali Haydar Konca, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Altan Tan, Osman Baydemir’in bulunduğu heyet ve beraberindekiler, Midyat çıkışında polis ve askerler tarafından zırhlı araçlarla kurulan barikatla durduruldu. Demirtaş ve beraberindeki yüzlerce kişi, aynı noktada Batman ve Siirt il, ilçelerinden gelen ve polis ile asker engeline takılan yurttaşlarla buluştu.hdp-heyeti-2-09092015

Asker ve polisler sadece milletvekillerinin geçebileceği talimatı aldıklarını, yurttaşların güvenliğini sağlayamayacakları gerekçesiyle izin vermeyeceklerini söyledi.

HDP heyeti bulundukları noktadan Cizre’ye yürüyerek gideceklerini belirterek yüzlerce yurttaşla beraber yola çıktı.

Demirtaş’tan açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş burada yaptığı konuşmada seçilmiş insanlara ve halka “Ben siz şu şehre sokmam, şu şehirden geçemezsiniz deme yetkin yok” dedi.

Şöyle devam etti:

“Sen bittin bir defa bittin. Siyaseten bittin, biz 7 Haziran’da tepe üstü düşürdük seni iktidardan sen daha bunun farkında değilsin. Hala kafa travması yaşıyorsun, hükümet değilsin sen.

Siyaseten hükmünüz yok. Türkiye genelinde artık siyaseten meşruluğunuz kalmadı. Hele buyur, Kenan Evren’in bile cesaret edemediği darbe uygulamalarıyla halka asla boyun eğdiremezsiniz, HDP’ye boyun eğdiremezsiniz. Siz savaş dedikçe biz barış için yollarda olmaya devam edeceğiz. Akan kan durana kadar, tek bir insanımız ölmeyene ve analar gerçekten ağlamayana kadar asla barış yürüyüşümüzden vazgeçmeyeceğiz. Biz yürüyoruz, barışa adına yürüyoruz, kardeşlik yürüyoruz.

Lütfen sağlık durumu uygun olmayan arkadaşlar araçlarla birlikte Midyat’a geri dönsünler. Biz gerekirse küçük bir grupla Cizre’ye doğru yürüyeceğiz.

Cizre sahipsiz olmadığını hissedecektir.”

kaynak: İmcTv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık