Ana Sayfa Siyaset HDP, Kayyım Atamaları İçin AYM’ye Başvurdu

HDP, Kayyım Atamaları İçin AYM’ye Başvurdu

HDP Hukuk Komisyonu, belediyelere atanan kayyımlara ilişkin AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2016 Salı 06:42
HDP, Kayyım Atamaları İçin AYM’ye Başvurdu

Hukuk Komisyonu, belediyelere atanan kayyımlara ilişkin Diyarbakır Adliyesi’nde belediye eşbaşkanları adına Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.  Başvuru da bulunan avukatlar daha sonra Genel Merkeze geçerek konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Hukuk Komisyonu Üyesi Gülay Koca Öztürkoğlu, partilerine yönelik saldırılara dikkat çekerek, birçok üye ve yöneticilerinin tutuklu olduğunu anımsattı. Öztürkoğlu, DBP’nin siyaset dışı bırakılmak istenildiğine işaret ederek, bununla birlikte 24 belediyeye  kayyım atandığını hatırlattı. OHAL ile atanan kayyımların meşrulaştırıldığını söyleyen Öztürkoğlu, bunun aynı zaman da hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

 ‘BAŞVURULAR DEVAM EDECEK’

 Hukuksal mücadelelerin devam edeceğini belirten Öztürkoğlu,  atanan kayımlar ile belediye eşbaşkanlarının bireysel hak gaspına uğradığını bu nedenle de AYM’ye eşbaşkanlar adına bireysel başvuruda bulunduklarını aktardı. Aynı zaman da idari işlemler içinde başvuruların olacağı bilgisini paylaşan Öztürkoğlu, başvuruların devam edeceğini yineledi.

 SONUÇ VERİLMEZSE AİHM’E BAŞVURULACAK

 Bugün ilk olarak Dargeçit ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanları adına bireysel başvuru da bulunduklarını ifade eden Öztürkoğlu, daha sonra partileri adına kurumsal başvura da bulunacaklarını söyledi. Öztürkoğlu, hukuksal mücadelenin devam edeceğini, sonuç alınmadığı taktir de ise AHİM başvuracakları bilgisini de paylaştı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star