Ana Sayfa Güncel HDP MİLLETVEKİLİ AYHAN'DAN ELEKTRİK BORCU YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

HDP MİLLETVEKİLİ AYHAN'DAN ELEKTRİK BORCU YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Son günlerde Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (DEDAŞ) elektrik dağıtımı yaptığı Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta çiftçilere elektrik borçlarını ödememeleri halinde tarımsal destek kredilerinin ödenmeyeceğini belirten mektuplar yollanmaktadır.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2014 Cuma 14:42
HDP MİLLETVEKİLİ AYHAN'DAN  ELEKTRİK BORCU YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Hükümet 9 Mart Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar 2014 destekleme ödemelerinin yapılamaması kararı ile özel bir şirket olan DEDAŞ’ın çiftçileri mağdur etmesinin önünü açmıştır. Geçmişten bu yana süre gelen çiftçilerimize dönük usulsüz uygulama içinde olan dağıtım şirketine sınırsız kredi vermiş olmaktadır.

DEDAŞ özellikle ilimizde asli görevi olan elektrik dağıtımını sağlıklı yapamamaktadır. Altyapı yatırımlarına gerekli bütçeyi ayırmayarak ilimizde sürekli elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Esnafımız elektrik kesintilerinden kaynaklı iş yapamamakta, çiftçilerimiz tarlasını sulayamamaktadır. Vatandaşın beyaz eşyaları kesintilerden dolayı kullanılamaz hale gelmektedir. Hükümet vatandaşını canından bezdiren bu duruma karşı yaptırım uygulamak yerine çiftçimizin mağduriyetini pekiştirecek uygulamalara zemin hazırlamaktadır.

Çiftçilerimiz mazot, gübre ve zirai ilaç fiyatlarının yüksek oluşundan ötürü zaten zor durumdadır. Bu yılın kurak geçmesi bankalara olan kredi borçları ekonomik olarak çiftçilerin yükünü arttırmıştır. Üstüne üstlük elektrik borçları destekleme alamayacak olmaları çiftçilere çiftçilik yapmayın, ekip biçmeyin sonucunu doğurmaktadır. Buğday, arpa ve pamuk üretimindeki ilimizin payı göz önünde bulundurulduğunda ülke ekonomisine olumsuz yansıması oldukça yüksek meblağları bulacaktır.

Çiftçilerimiz demokratik tepkilerini ortaya koyarak yetkililere seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar. Seçim döneminde çiftçilere, köylüye, esnafa her türlü popülist vaatlerde bulunan AKP’li siyasetçilerin bugün dut yemiş bülbüle dönmeleri manidardır. Özellikle tarım bakanlığının tarımsal üretimini teşvik etmek ve çiftçiyi desteklemek yerine özel bir şirketten yana tutum takınması birçok soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.

Şanlıurfa Milletvekili olarak çiftçilerimizin sesi olma mağduriyetlerini giderme adına Tarım ve Enerji Bakanlıklarına soru önergeleri verdim. Ayrıca Ankara’da görüşmeler yaparak sorunu çözme gayreti içerisinde olduğumu belirtmek istedim. Soru önergelerinde dile getirmeye çalıştığım çok ciddi iddialar söz konusudur. İlimizde ilçeler arası elektrik birim fiyatı değişkenlik göstermektedir. Haran’da suyun kanallarla akıtılması kuyu açma külfetinin olmamasına rağmen elektrik birim fiyatının Viranşehir, Hilvan, Siverek, Ceylanpınar ve Bozova ilçelerine oranla düşük tutulması izaha muhtaç bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine kaçak tahakkuku düzenlenirken EDK kararı ile kaçak ve usulsüz elektrik kullanımına dair usul ve esaslara riayet edilmediği görülmektedir. Bu durumlar ayrıca dava konusu olmuştur. Mahkemeler bu davaları çiftçiler lehine karara bağlamaktadır. Dava konusu olan bir dosyada 68 bin TL fatura kesmesi bilirkişinin 2,400 TL olmalıdır tespiti ile DEDAŞ haksız bulunmuştur. Anlaşılan odur ki DEDAŞ yetkilileri olay mahalline gitmeden fatura ve kaçak tutanak tanzim etmektedir. Dava dosyalarında ki bilirkişi tespitleri bu durumu doğrular niteliktedir. Ayrıca trafoların kurulu gücünün tam kapasite çalıştığı var sayılarak kaçak tahakkuku düzenlenerek gerçek harcamanın çok üstünde bir tüketim tespit edilerek fahiş borç faturaları tahakkuk edilmektedir.

Başta Tarım ve Enerji Bakanlıkları olmak üzere yetkilileri göreve çağırıyorum. Çiftçilerimizin sesine kulaklarınızı tıkamayın DEDAŞ’ın haksız kazancına ortak olmayın. DEDAŞ lehine aldığınız kararı tekrar gözden geçirerek kim ne kadar enerji tüketmişse o kadar bedel ödemesini sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirin. Aksi takdirde tarım politikalarınız bölgede iflas ederek yeni işsizler ordusunu kendi elinizle planlandırmış olursunuz ki bu durumun bütçeye ve büyük bir girdi olarak yansıyacağı görülmelidir. Bir kez daha İbrahim AYHAN olarak çiftçilerimizin yanında olduğumu, demokratik tepkilerini desteklediğimi ve yaşadıkları sorunun biran önce çözüme kavuşması için elimden geldiğini yaptığımı ve yapmaya devam edeceğimi halkımızın bilmelerini isterim.

İbrahim AYHAN

HDP Şanlıurfa Milletvekili

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star