Ana Sayfa Türkiye HDP'DEN ÇANAKKALE MESAJI

HDP'DEN ÇANAKKALE MESAJI

Çanakkale Zaferinin 100.yıl anma günü nedeniyle Halkların Demoktarik Partisi (HDP) Genel Merkezi tarafından bir mesaj yayımlandı.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2015 Çarşamba 05:35
HDP'DEN ÇANAKKALE MESAJI

Halkların Demoktarik Partisi (HDP) Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

Basına ve Kamuoyuna

 

Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yılında, yaşamını yitirenleri saygı ve rahmetle anıyoruz. O savaşta çokuluslu Osmanlı İmparatorluğu’nun vatandaşları Türkler, Kürtler, Ermeniler, Museviler, Araplar, Çerkeslerin onbinlercesi aynı siperlerde toprağa düştü. İngiliz ve Fransız devletlerinin dünyayı paylaşmak uğruna ülkelerinden koparıp getirdiği onbinlerce Anzak ve Kuzey Afrikalı da aynı akıbeti paylaştı.

 

Sömürgeci emperyal güçler, dağılmaya başlamış olan Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları başta olmak üzere, yeni hakimiyet alanları kazanmak uğruna militarist vahşetin, kirli ve kanlı ittifakların olağanüstü boyutunu bütün yönleriyle sergilediler.

 

Dönemin Osmanlı Hükümeti, büyük paylaşım savaşlarının ilki olan 1. Dünya Savaşı’nda kaderini Alman emperyalizminin kaderine bağlayarak büyük bir felakete yol açtı ve insan kıyımında kendine düşen rolü oynadı. Bir yandan Çanakkale’de, İngiliz ve Fransız işgal girişimine imparatorluğun bütün topraklarından getirilen her dinden ve dilden vatandaşlarının oluşturduğu savunma siperleriyle karşı koyarken, diğer yandan Rus Çarlığı’na yönelik Alman hamlelerinin kuklası olmaktan sakınmadı.

 

100 yıl önce bu topraklarda omuz omuza kahramanca savaşıp, yanyana toprağa düşen, Türk, Kürt, Ermeni ve diğer farklı Anadolu halklarından bize kalan değerli miras, onurlu bir yaşam için omuz omuza durabilme halidir.

 

Bu durumdan bugün ve gelecek için çıkarılması gereken en önemli ders ise ortak vatanda demokratik bir ulus olarak, demokratik cumhuriyette eşit yurttaşlar olarak yaşama hedefidir. Bugün, barışı kazanmak için 100 yıl önce bu topraklarda yaşananlardan öğrenmek ve 100 yıl öncesinin hatalarını tekrarlamamak gerekiyor.

 

Çanakkale’de yaşamını kaybedenlerin aziz hatırası önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz.

 

Selahattin Demirtaş – Figen Yüksekdağ

YORUMLAR
  • yorum2015-03-19 08:27:05KADİR KOÇ

    SAYGIYLA EĞİLMEYİN BİR FATİHA OKUYUN SİZİ BİLMEM AMA BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE BU VAR.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık