Ana Sayfa Siyaset HDP’li Aslan: Genel Kurul’da Gündemle İlgili Konuştu!

HDP’li Aslan: Genel Kurul’da Gündemle İlgili Konuştu!

Haber:Süleyman TURAN

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2016 Pazartesi 21:53
HDP’li Aslan: Genel Kurul’da Gündemle İlgili Konuştu!

HDP BATMAN MİLLETVEKİLİ MEHMET ALİ ASLAN GENEL KURUL’DA GÜNDEMLE İLGİLİ KONUŞTU

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan'ın konuşma metni

TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 26 Yasama Yılı: 1 Tarih: 19.8.2016 Birleşim: 128 Ham Tutanak Sayfası:451-456

 

Konuşmacı: HDP Batman vekili MEHMET ALİ ASLAN Seçim Çevresi: BATMAN

Tutanak Metni

MEHMET ALİ ASLAN (Batman) - Sayın Başkanı, Sayın Divanı ve Sayın Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

    Mavi Marmara'da hayatını kaybeden şehitlere de Allah'tan rahmet diliyorum.

    Mavi Marmara'yla ilgili, daha doğrusu, aleyhinde o dönemde bütün dünyada bir kamuoyu baskısı oluşmuştu, İsrail aleyhinde ve o dönemde Fetullah Gülen kalkıp o kamuoyu baskısını bertaraf edecek bir açıklama yapmıştı hatırlarsınız "İsrail devletinden izin almalıydılar." diye. 8 Haziran 2010'da benim Başkanlığımda -o zaman Mıhallemi Derneği Başkanıydım- Midyat'ta, Türkiye'de ve dünyada ilk defa Fetullah Gülen aleyhinde bir basın açıklaması yapmıştık. Öğretmen olmam hasebiyle o dönemde sürgün edilmek istendim, hakkımda soruşturmalar açıldı, hepsi medyada ve dosyamda duruyor. Basın açıklamamızda "Hoca, bu ne loca?", "No Emperyalizm, No Siyonizm, No Gülenizm." şeklinde dövizler de yazmıştık ve yayınlanmıştı. Ne ilginçtir ki o dönemde benimle beraber basın açıklamasında bulunan Tekin Karaçam gibi, Ahmet Demir gibi sosyolog ve öğretmen arkadaşlar şu anda bir haftadır Midyat'ta tutuklanmış durumdalar. Bu tutuklanmanın hesabını ayrıca sormak lazım. Bunlar kimin için tutuklanıyor, neden tutuklanıyor?

    Tabii, bunlara da dikkat çekmekle beraber ben Mavi Marmara'da hayatını kaybeden insanlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum. Tek tek fotoğraflarını göstermek istiyorum: Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, Uğur Süleyman Söylemez, İbrahim Bilgen, Furkan Doğan -aynı zamanda Amerikan vatandaşıydı- Fahri Yıldız, Çetin Topçuoğlu, Cengiz Songür, Cengiz Akyüz ve Ali Haydar Bengi.

    Bununla ilgili, bu anlaşmayla ilgili şehit yakınları, gaziler ve mağdurlar, gemidekilerin avukatları bir basın metni okudu, hazırladı; onun Mecliste okunmasını talep ettiler, süre yeterse ben okuyacağım: "Türkiye Cumhuriyeti ve İsrail Arasındaki Anlaşmaya Dair Basın Metni

    Mavi Marmara olayına ilişkin olarak İsrail ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmanın Gazze Özgürlük Filosu'nun yerli ve yabancı mağdurları, şehit aileleri ve Türkiye açısından ortaya çıkaracağı neticeler hakkında ilgililerin dikkatini çekmek adına anlaşma maddeleri aşağıda sırasıyla ele alınmış, hukuksal ve diplomatik açıdan değerlendirilmiştir.

    İsrail, 20 milyon Amerika doları bağışı yaparak hukuki ve cezai her türlü sorumluluktan kurtulmaktadır. İsrail, adı geçen bağış konusunda hiçbir sorumluluk almamakta, paranın mağdurlara dağıtımı, teslimi gibi konularda Türkiye Hükûmeti vatandaşlarıyla ve yabancı katılımcılarla karşı karşıya getirilmektedir. Ödenecek tutar sadece şehit yakınlarına verilecektir. Şehit yakınlarının bu bedeli almayı kabul etmemesi ve hiçbir şekilde zararları tazmin edilmeyen diğer mağdurlardan yani yaralılar dâhil 700'e yakın filo katılımcısının açtığı, açacağı ulusal ve uluslararası alandaki davalarda Türkiye Hükûmeti şehit yakınlarıyla ve diğer mağdurlarla karşı karşıya getirilmektedir. Böylece İsrail açısından tam bir sorumsuzluk hâli de oluşturulmaktadır. Anlaşma ile İsrail ve İsraillilere tam bir hukuki, cezai muafiyet sağlanmış ve İsrail, saldırıdaki suçlarından dolayı ibra edilmiştir. Dolayısıyla, Türkiye Hükûmeti, mağdurlar yani kan sahipleri adına failleri resmî olarak affedeceğini de taahhüt etmektedir. Kuşkusuz, bu taahhüdün gerçekleşebilmesi için İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki ceza davasının da sonlandırılması gerekmektedir.

    Ayrıca, daha önce 'Anlaşma, her iki tarafın başkentlerinde imzalanacak.' şeklinde anlaşıldığı hâlde, sözleşmede 'Ankara' ve 'Kudüs' olarak yazılmıştır. Oysa, İsrail'in başkenti Kudüs değil Tel Aviv'dir." Dolayısıyla, İsrail Kudüs'ü de bu şekilde bir başkent olarak ilan etmek istiyor, aslında Birleşmiş Milletler kararına aykırıdır; Kudüs İsrail'in başkenti değildir.

    "Gazze Özgürlük Filosu mağdurlarının ve şehit ailelerinin avukatları olarak defalarca iki ülke arasındaki normalleşme ve siyasi görüşmelere karışmayacağımız ancak iki ülkenin de davalarımıza karışmaması gerektiği, Türkiye'deki yetkililere iletilmesine rağmen, müvekkillerimizin mevcut ve bundan sonra açmayı planladıkları..."

    (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

    MEHMET ALİ ASLAN (Devamla) - "...davalar üzerinde tasarrufta bulunulması kabul edilebilir olmadığı gibi, yukarıda izah edilen gerekçelerle hukuken de mümkün değildir.

    Mavi Marmara şehit aileleri ve mağdurları avukatları."

    Teşekkürler. (HDP sıralarından alkışlar)

   

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık