Ana Sayfa Urfa Haberleri HDP’Lİ AYHAN CEZAEVİ SÜRGÜNLERİNİ MECLİSE TAŞIDI

HDP’Lİ AYHAN CEZAEVİ SÜRGÜNLERİNİ MECLİSE TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu illerindeki cezaevlerinde bulunan tutukluların başka illere gönderilmesini Adalet Bakanı Sayın Kenan İpek’e sordu.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2015 Salı 12:02
HDP’Lİ AYHAN CEZAEVİ SÜRGÜNLERİNİ MECLİSE TAŞIDI

Ayhan verdiği soru önergesinde, şu soruları sordu;

Son günlerde özellikle bölge illerindeki cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler cezaevlerindeki doluluk oranları gerekçe gösterilerek batı illerde bulunan cezaevlerine sürgün edilmektedirler.

En son 30 Ağustos 2015 Pazar günü de 100 tutuklu ve hükümlü Adalet Bakanlığı tarafından özel bir uçakla Trabzon Bahçecik E Tipi Cezaevi olmak üzere bölgedeki cezaevlerine gönderildiler. Yaşanan bu sürgünler bölgede yaşayan vatandaşlarımızı oldukça kaygılandırmaktadır. KCK operasyonları ve benzeri bir operasyon hazırlığı yapıldığına dair kaygılar oluşmuş durumdadır.

Yine bu sürgünler maddi durumları hiç de iyi olamayan aileleri mağdur edecektir. Belki de her hafta düzenli olarak gerçekleştirdikleri cezaevi görüşleri aylara ve yıllara sarkacaktır.  

Bu bağlamda;

1. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan cezaevlerindeki doluluk oranları yüzde kaçtır? Bu oranlar Türkiye ortalamasının neresindedir?

2. En çok siyasi tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevleri hangileridir? Bu cezaevlerinde doluluk oranı durumu nedir?

3. 2015 Ağustos ayı içerisinde sürgün edilen tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Hangi cezaevlerinden hangi cezaevlerine sürgünleri gerçekleşmiştir? Bunların kaçı tutuklu kaçı hükümlüdür?

4. Bakanlığınızın talimatı ile yaşanan ve yaşanmakta olan sürgünlerin başlıca nedenleri nelerdir?

5. Cezaevlerinde bulunan siyasi tutsaklar, Sayın Öcalan’a dönük tecrit ve siyasi tutuklamaları protesto amaçlı 15 Ağustos’tan bu yana süresiz dönüşümlü açlık grevinde bulunmaktalar. Gerçekleşen sürgünlerin bu eylemle bir ilgisi bulunmakta mıdır?

6. Kamuoyunda sürgünlere dönük oluşan algı, seçimler öncesi bölgedeki cezaevlerini boşaltarak KCK operasyonları benzeri bir siyasi operasyon yapılacağı yönündedir. Oluşan bu algı ve benzeri iddialar doğru mudur?

7. Son günlerde artan gözaltı ve tutuklama furyası bölge halkında oluşan yeni operasyonlar algısını doğrulamıyor mu?

8. Son bir ayda kaç siyasi tutuklaması gerçekleşmiştir? Yapılan tutuklama ve sürgünlerle ilgili bir açıklamanız olacak mıdır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık