Ana Sayfa Siyaset HDP’YE VERILMESI KONUŞULAN BAKANLIKLARLA ILGILI AÇIKLAMA

HDP’YE VERILMESI KONUŞULAN BAKANLIKLARLA ILGILI AÇIKLAMA

Bilgen, “Türkiye darbe sonrası teknokrat hükümet kurmuyor. Bu arkadaşlarımızın kimler olacağı elbette parti kurullarından karar alınarak belirlenmeli.

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2015 Perşembe 07:56
HDP’YE VERILMESI KONUŞULAN BAKANLIKLARLA ILGILI AÇIKLAMA

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Radikal’e yaptığı açıklamada bu haberleri, “Siyasi teamüllerin görmezden gelindiği bir dönem yaşanırken, her partinin iç hukukuna saygı duyularak hareket edilmesi gerekliliğini göz ardı polemikler” olarak değerlendirdi.

Bilgen, “Türkiye darbe sonrası teknokrat hükümet kurmuyor. Bu arkadaşlarımızın kimler olacağı elbette parti kurullarından karar alınarak belirlenmeli. Ancak bunlar olması gereken işleyiş. Mevcut tablo ise buna fırsat vermemek için güvenoyu almamış bir hükümetle devam etmek istedikleri izlenimi yaratıyor” dedi.

Sancar, Önder ve Doğan’ın isimlerinin ortaya atılmasını, “HDP’yi yıpratma amaçlı” olarak değerlendiren Bilgen, kendilerine ‘icra gücü sınırlı’ bakanlıkların verileceği yorumlarını da değerlendirdi. “HDP Türkiye’yi yönetmeye aday bir parti” diyen Bilgen, “Zaten icra gücü sınırlı olması gereken bir hükümet kurulacak. Bu hükümetin kısa sürede inisiyatif sergilemeye çalışması doğru olmaz. HDP’yle ilgili değerlendirmeler partimizi kriminal bir vakaymış gibi sunma çabasıdır. Sanki güvenlik konusunda HDP Türkiye aleyhine bir tutum alacakmış izlenimi yaratma gayretidir” ifadelerini kullandı.

Demirtaş: Bakanlık pazarlığı yapmayız

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan HDP Eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ise konuya ilişkin şöyle konuştu:

“Bakanlık pazarlığı yapmayız. Meclis Başkanı, parti gruplarıyla konuşmalı ve sandalye oranlarında düşen bakanlık sayısını bildirmeli. Bizim için şu bakanlık veya bu bakanlık olması önemli değil. Zaten seçim hükümeti, ‘Şu bakanlığı istiyoruz’ demek de doğru olmaz. Anayasa’nın hükmü açık, isimleri bildiririz. Bu konuda tartışmayız. Kimin olacağını da biz müzakere ederiz, yoksa bir başkasına isim seçme hakkını bırakmayız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan, O AK Partili Milletvekili Kim?

Başkan, O AK Partili Milletvekili Kim?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık