Ana Sayfa Urfa Haberleri HİCRİ YILBAŞINIZ MUBAREK OLSUN

HİCRİ YILBAŞINIZ MUBAREK OLSUN

Hicri takvime göre bugün yeni bir yıla giriyoruz. Hicri 1435 yılının son ayı olan zilhicceyi geride bırakıp 1436 yılının ilk ayı olan muharremden gün alıyoruz. Bugün hicri takvime göre 1435 yılının son gününü yaşıyoruz. Ve yeni yılın ilk ayı olan muharrem ayından gün alıyoruz. Bu da hicri yılbaşı anlamına geliyor.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2014 Cuma 16:22
HİCRİ YILBAŞINIZ MUBAREK OLSUN

Ayın hareket esasına göre işleyen bu takvim, peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretini ve Kuba’ya geldiği günü, yılın ilk günü kabul esasına dayanır.

 

Muharrem ayı ise, zilkade, zilhicce ve Recep ile beraber Kuran’da kıymet verilen dört haram aydan biridir. Bu aylarda barış içinde yaşanması, savaş yapılmaması ile ilgili İslam öncesi ve sonrası kurallar mevcuttur. Muharrem ayı, Hicrî Kamerî yılın birinci ayıdır. Şii Müslümanlar tarafından ise muharrem ayının 10. Günü aşure günü olarak kutlanır.

 

Tirmizi’ye göre peygamber efendimiz Hz. Muhammed, muharrem ayının önemini şu hadisle dile getirmiştir. (nafile oruç tutacaksan muharrem ayında tut, çünkü o, Allah’u Teâlâ’nın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allah’u Teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tövbesini kabul etti. Yine o gün tövbe edenlerin günahlarını da affeder.)

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star