Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Ekonomi HİNDİSTAN'IN PAMUK KARARI GAP ÇİFTÇİSİNİ ETKİLEMEDİ

HİNDİSTAN'IN PAMUK KARARI GAP ÇİFTÇİSİNİ ETKİLEMEDİ

ŞUTSO Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin: "Hindistan'ın ilk önce ihracatı durdurması daha sonra serbest bırakması hem dünya piyasalarını hem de bizim Türkiye piyasasını çok fazla etkilemedi"

Giriş Tarihi: 14 Mart 2012 Çarşamba 07:36
HİNDİSTAN'IN PAMUK KARARI GAP ÇİFTÇİSİNİ ETKİLEMEDİ
Dünyanın en büyük pamuk üreticilerinden Hindistan'ın, pamuk ihracatıyla ilgili kısa sürede aldığı 2 farklı kararın, Türkiye'deki pamuk üretiminin yarısından fazlasını karşılayan GAP çiftçisini etkilemediği bildirildi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hindistan'ın pamuk ihracatını durdurmaya ilişkin aldığı kararın bir hafta sürdüğünü belirtti.


Dünyadaki global kriz nedeniyle piyasalarda belirsizliğin hakim olduğunu ifade eden Ertekin, bu nedenle piyasaların çok canlı olmadığını dile getirdi.


Ertekin, ''Global kriz nedeniyle kimsenin ne olacağını tam kestiremediğini'' vurgulayarak, şunları kaydetti:


''Dünyada global kriz nedeniyle bir belirsizlik var, bu nedenle de siparişlerde ve ticarette gevşeklik var, kimse ne olacağını tam kestiremiyor. Bundan dolayı piyasalar çok canlı değil. Hindistan'ın ilk önce ihracatı durdurması daha sonra serbest bırakması hem dünya piyasalarını hem de bizim Türkiye piyasasını çok fazla etkilemedi. Türkiye'de pamuk tekstilde önemli, ithalatı ihracatından daha az, net artı verdiğimiz bir kalem. Bu kalemi desteklememiz lazım. Bu aynı zamanda bir de istihdam deposu. Hindistan, içerdeki üreticiyi destekleme amacıyla bu tür kararları zaman zaman alabiliyor. Bizim de bundan iyi örnekler alarak uygulamamız lazım.''


-''Maliyet fiyatları düşürülmeli''

ŞUTSO Başkanı Ertekin, dünyada sadece Hindistan'ın pamuk tüketimini karşılayabildiğini belirterek, Türkiye'nin de pamuk tüketimini karşılayabilecek potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

Bunun için pamuk çiftçisinin maliyet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Ertekin, ''Fiyatlar çiftçinin kar edebileceği durumda olmayınca, ekmiyor. Bunun için ya girdi fiyatlarını dünya fiyatlarına indirmek lazım ki vatandaş bunu eksin, hem kendisi para kazansın hem ithalatımız azalsın veya girdilerde bir şey yapamıyorsak ek prim şeklinde bir destek sağlanmalı ki Türkiye pamuğunu kendisi üretsin'' diye konuştu.


''İhtiyaç, üretimin iki katı''


Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de, Türkiye'nin pamuk üretiminde dünyada söz sahibi ülkeler arasında olduğunu hatırlatarak, dünyadaki pamuk üretiminde Türkiye'nin; Hindistan, Çin, Amerika, Brezilya, Pakistan'dan sonra en önemli 6. ülke olduğunu belirtti.


Hindistan'ın haricindeki tüm ülkelerin pamuk ithal ettiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Öztürkmen, şöyle devam etti:


''En önemli pamuk üreticilerinden Çin, yıllık 6 milyon ton pamuk üretiyor fakat 10 milyon ton pamuk işliyor. Türkiye'deki pamuk üretiminin haricinde dışarıdan pamuk alıyoruz. Yaklaşık 650 bin ton pamuk alıyoruz, 1 milyon 250 bin ton pamuk her yıl işleniyor. İşlediğimizin yarısı kadarını her yıl dışarıdan alıyoruz. Türkiye'nin ihtiyacı, ürettiğimizin iki katıdır. Bununla beraber Türkiye pamuk üretiminin yüzde 54'ü GAP illerinde, bunun da yüzde 40'ı sadece Şanlıurfa'dan karşılanıyor. Eğer bazı mazot, gübre ve sulama gibi önemli giderlerin maliyeti azaltılırsa, biz pamuğu daha fazla üretebiliriz. Türkiye'nin pamuk ihtiyacını GAP illerinin çiftçisi karşılayabilir, ancak girdi maliyetlerinin aşağılara çekilmesi gerekiyor.'' YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık