Ana Sayfa Eğitim HIV'Lİ KAN VERİLEN ÇOCUĞUN OKUL HAZIRLIĞI

HIV'Lİ KAN VERİLEN ÇOCUĞUN OKUL HAZIRLIĞI

anlıurfa'da 4 yıl önce tedavi gördüğü hastanede HIV'li kan verilen Y.Ç, okula gitmeye hazırlanıyor. Baba Mehmet Ç: "Hastalığı sebebiyle okulda diğer çocukların tepki göstermesinden korkuyorum"

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 08:28
HIV'Lİ KAN VERİLEN ÇOCUĞUN OKUL HAZIRLIĞI

Şanlıurfa'da 4 yıl önce tedavi gördüğü hastanede HIV'li kan verilen ve o tarihten bu yana tedavi gören 5,5 yaşındaki Y.Ç, okula gitmeye hazırlanıyor.
Baba Mehmet Ç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun tedavi sürecinin devam ettiğini ve doktorlarca, çocuğunun sağlık durumunun iyi olduğunun belirtildiğini söyledi.
Bir süre önce evlerine ziyarete gelen öğretmenlerin kendisine 5,5 yaşındaki oğlunun, okul çağında olduğunu hatırlattığını anlatan Mehmet Ç, ''Okula gideceğinden haberim yoktu, ben '6 yaşında kayıt yapılıyor' diye biliyordum. Öğretmenler eve gelerek, okula gelmesi gerektiğini söyledi. Ben de okula göndermeye karar verdim'' dedi.
Çocuğun okul ihtiyaçlarını kısa sürede tamamladığını anlatan baba Mehmet Ç. oğlunu artık ağabeyleriyle okula göndermeyi planladığını dile getirdi.

-''Sağlık raporu istediler''

Çocuğunun okul çağına gelmesinden duyduğu mutluluğu ifade eden baba Mehmet Ç, ''Oğlum okula gidecek diye çok sevindim ama hastalığı sebebiyle okulda diğer çocukların tepki göstermesinden korkuyorum. O da okula gideceği için çok mutlu oldu'' dedi.
Oğlunun ''Baba, bana ne zaman çanta alacaksın-' diye sorduğunu aktaran Mehmet Ç, ''Aldım, çantayı verdim. İçerisine baktı defter var, kalem var heveslendi, çantayı taşımaya başladı'' diye konuştu.
Cuma günü kayıt için okulla gittiği ve çocuğun durumunu anlattığını, bunun üzerine okul yönetiminin de kendilerinden sağlık raporu istediğini belirten Mehmet Ç, bu belgeleri de hafta içinde tamamladıktan sonra oğlunun okulla ilgili durumunun netleşeceğini kaydetti.
Amca Ömer de yeğeninin okul çağına geldiği için mutlu olduklarını ancak durumundan dolayı da endişeli olduklarını dile getirerek, ''Herkes bu hastalığı biliyor, okulda tepki göreceğinden korkuyoruz. Okulda bir tuhaflık olacak mı- Çocuklar ona yaklaşır mı, yaklaşmaz mı- İnşallah bir şey olmaz'' dedi.

-Olay

Şanlıurfa'nın bir köyünde inşaat işçiliğiyle uğraşan Mehmet Ç'nin, 2008 yılında 1,5 yaşında olan oğlu Y.Ç'nin üzerine çaydanlık devrilmiş, vücudunun sol bölümü yanmıştı.
Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nin yanık ünitesinde tedavi gördüğü sırada verilen kanda ''HIV'' virüsü bulunduğu tespit edilmiş, bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'nca Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan Y.Ç, tedavinin ardından taburcu edilmişti.
Y.Ç, o tarihten bu yana tetkik ve kontrol için yol ve tedavi masrafları karşılanarak, belirli tarihlerde Ankara'ya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürülüyor.
Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin raporu doğrultusunda olayda kusuru tespit edilen hemşire A.B'ye de o dönem ''kademe durdurma cezası'' verilmişti.
Aile tarafından Sağlık Bakanlığı aleyhinde açılan maddi ve manevi tazminat davası, mahkemenin Adli Tıp Kurumu'ndan talep ettiği sağlık raporunun gelmemesi nedeniyle henüz sonuçlanamadı.
HIV'li kan verilmesine neden olan hemşire A.B. hakkında Şanlıurfa 1. Sulh Ceza Mahkemesinde ''görevi kötüye kullanma suçu''ndan açılan dava sonucu verilen 5 aylık hapis cezası, adli para cezasına çevrilmişti. Sonucu, taraflarca Yargıtay'a taşınan dava sürüyor.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Atanamayan öğretmenler çareyi özel derste buluyor

Atanamayan öğretmenler çareyi özel derste buluyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık