Ana Sayfa Siyaset Hoca sûr’a üfledi

Hoca sûr’a üfledi

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Prof. Dr. Abdullah Ekinci, kentin her alanda aktif isimleriyle bir araya gelerek fikir ve düşüncelerini paylaşıyor. Urfa’nın sahibi yok anlayışını yerle bir eden açıklamalarıyla dikkat çeken Ekinci’nin toplantıları, ölü toprağı serpilmiş gibi tepkisiz olan Urfalıları adeta uykusundan uyandırıyor.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2013 Çarşamba 12:20
Hoca sûr’a üfledi

“SİZ İSTERSENİZ OLUR” MESAJI
Önceki gün Nevali otelde bir toplantı düzenleyen Prof. Dr. Abdullah Ekinci, kentin önemli gazetecileri, fikir adamları, yazar ve düşünürleri ile bir araya gelerek Urfalılara “Siz isterseniz olur” mesajını verdi.
Urfa’da kenti düşünen, insanlarının geleceğini dert edinen, bunun üzerine kafa yoran Urfalılar olduğu kadar, Urfalı olmayıp da Urfa’da yaşayan insanların da şehir üzerine düşünceleri olduğunu ve fikirleri bulunduğunu kaydeden Ekinci, “Görüştüğümüz insanların fikir ve düşüncelerine önem veriyoruz. Bizim göremediğimiz, farkedemediğimiz hususları not etme imkanı buluyoruz. Arkadaşlarla, bize ifade edilen hususlar üzerinde değerlendirme yaparak, yeni bir açılımı gerçekleştirmek istedik. Bu gece de benzer bir değerlendirme ve sizin katkılarınızı sunmanızı istirham ediyor, bunu önemsiyoruz” dedi.

URFA’NIN KENDİNE GELMESİNİ İSTİYORUZ
Urfa’da yaşayan her kesimin kanaat ve önerilerinin, kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Abdullah Ekinci “Bizim düşündüğümüz Urfa, geçmişten günümüze imtiyazı olan bir kenttir. Bu coğrafyada yaşayanlar, bu imtiyazın sahibidirler. Bu imtiyaz nedir? Biz kendimizi, Hz. İbrahim’in, Hz. Eyyüp’ün, Şair Nabi’nin, Sabit bin Kurra’nın hemşehrisi olarak kabul ediyoruz. Hz. İbrahim’in burada teneffüs ettiği havayı teneffüs ediyor, bastığı toprağa basıyoruz. Bu ayrıcalığa hakikaten sahibiz ve bunun değerini bilmek zorundayız. Bu değerleri birileri gözardı edebilir. Biz bu değerleri geleceğe taşımalıyız. Hz. İbrahim’e, Hz. Eyyüp’e, Sabit bin Kurra’ya, Şair Nabi’ye, Şair Şevket’e yakışır bir Urfa istiyoruz. Bunun ideali ve hayali peşindeyiz. Biz sadece maddi dünyayı öne koyan bir Urfa’yı içimize sindiremiyoruz. Urfa bir kimlik sahibi olmalıdır. Urfa bir kültür birikimine sahip olmalıdır, yine bu kültür birikimine sahip olmayı sürdürmelidir. Urfa bir lider kenttir, bu liderliğini başka kentlere kaptırmamalıdır. En azından çevresindeki kentlerle yarışacak konuma gelmelidir. Bu liderliği geçmişte nasıl taçlandırdıysa, bugün de taçlandırmalıdır.

Bunu yapacak güce ve kuvvete sahiptir. O yüzden diyoruz ki, gücünüzü kullanın, kendinize güvenin. O yüzden diyoruz ki siz isterseniz olur. Urfalının kendine güvenmesini, kendine gelmesini istiyoruz” dedi.
Urfa’nın siyasi atmosferini değiştiren Prof. Dr. Abdullah Ekinci’nin konuşmaları şöyle oldu:

URFA’YI ŞAHLANDIRMAK İSTİYORUZ
Urfa, fay hatları üzerinde duran bir kenttir ve bu fay hatlarını önemsememiz gerekiyor. Kadim bir kent olan Urfa, bir kültür ve bilgin şehirdir. Bu kültür ve uygarlık sahibi olan kentin kendine gelmesi gerekmektedir. Geçmişte bu kimliğini önemseyen Urfalılar hakikaten bir çok uygarlığa imza attılar. Eğer Urfa’nın adını, Harran’ın adını İslam medeniyetinden, dünya medeniyetinden çıkarırsanız çok önemli bir eksik ortaya çıkar. Urfalının, Harranlının adını uygarlık tarihinden çıkarırsanız, inanın ki bir kültür tarihçisi olarak bunu ifade ediyorum; bir çok husus eksik kalır. Urfa’nın geçmişte uygarlığa atmış olduğu imzayı, bugün de atabileceğine inanıyoruz.
Geçmişte Urfa nasıl lider şahsiyetler, bilim insanları yetiştirmiş ise bugün de yarın da bu gen Urfa’da vardır, bu topraklarda vardır.  
Bizim iddiamız, Urfa’nın ölmediği, Urfa’nın külleriyle beraber yaşadığı ve bu küllerinden tekrar zümrüdü anka gibi dirileceğini ifade ediyoruz. Büyükşehir ile bu dirilişin ışığı yakıldı. Yıllardır ihmal edilen, Harran’ın, Bozova’nın, Ceylanpınar’ın, Akçakale’nin, Suruç’un, Halfeti’nin tekrar Urfa ile şahlanacağına inanıyoruz. Bütün bir Urfa bu şahlanışı sağlayabilir. Sizlerle birlikte Urfa’yı tekrar şahlandırmak istiyoruz.

URFA LİDER OLMALI
Belediyecilik sivil bir alandır. Halkın iktidarıdır. Bu anlamda yerel yönetim de halkın ta kendisi olmalıdır. Yerel yönetimin her alanında halk iktidar olmalıdır. Bu yüzden halka anlatıyoruz, siz isterseniz bu olur diyoruz. Siz istemedikçe bu olmaz. Sizin istekleriniz doğrultusunda kent şekillenmeli, sizin istekleriniz doğrultusunda Urfa şekillenmeli, yeniden hayat bulmalıdır. Dolayısıyla Urfa’nın bu anlamda bir dönüşüme ihtiyacı var. Nasıl ki Ortadoğu değişti, dünya değişti, Türkiye değişti.. Urfa da değişmelidir. Türkiye, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AK Parti iktidarıyla bölgede nasıl lider bir ülke haline geldiyse, Urfa da bundan nasibini almalıdır. Urfa da bölgesinde, Ortadoğu’da lider bir kent olmalıdır. Niye biz bunu başarmayalım. Geçmişte Nabi bu imzayı atarken, imparatorluk şairi olurken Urfalı değilmiydi. Yuhanna bin Haylan Urfalı değil miydi? Bugün bile İbn’i Teymiyye’nin fikirleri dünyaya hayat verirken o Urfalı, Harranlı değil miydi? Bizler de bu düşünceyle yola çıkmış bir Urfalıyız. Belki de o hayallerini gördüğümüz zirve kentini tekrar oluşturabiliriz. Bizim iddiamız budur. Kendimize ve size güveniyoruz.

LİDERLİK ZAMANI URFA’DA
Urfa’da çok önemli insanlar çıktı. Medeniyeti inşa eden insanlar bu topraklardan çıktı. Urfa’ya ve uygarlığa hayat verdiler. Bugün de Urfa bunu yapabilir. Küllerinden sıyrılabilir. Urfa’ya liderlik zamanının geldiğini düşünüyoruz. Urfa, mutlaka ve mutlaka bölgesinde lider ve Ortadoğu’nun kalbi olmalıdır. Bölge kentlerinin gölgesinde kalmış bir Urfa, hepimize acı vermektedir. Biz aslında bu acı için yola çıkmış birisiyiz. Urfa’da herşey güllük gülistanlıktır derseniz hepimiz biliyoruz ki yılladır patinaj yapan bir Urfa ve biz bundan muzdaribiz.

NEDEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE TALİP OLMAYALIM
Biz  Urfa’yı yönetebiliriz. Sizler Urfa’yı yönetebilirsiniz. Yerel yönetim, lojistik destek vererek kırsal ve merkezde Urfalı cevherleri tespit edip, burada yaşayan insanların değerlerini tespit ederek ülkeyi, Türkiye’yi yönetecek pozisyona getirebilir. Yerel yönetim sadece kaldırım yapmakla sorumluluktan kurtulmuyor. Yerel yönetim bir akademi gibi davranmalıdır. Kültürel anlamda, sosyal anlamda sadece Urfa’ya eleman yetiştirmemelidir. Türkiye’ye adam yetiştirmelidir. Neden bir Türkiye’yi yönetmeye talip olmayalım? Geçmişten Urfa bölgenin yönetim üssü değil miydi? Eğer Urfa’da Hayat bin Kays olmasaydı, Selahaddin-i Eyyübi olmazdı. Urfa’nın mekan ve insan açısından ne kadar önemli olduğunu gösteren binlerce örneğimiz vardır. Urfa’da yaşayan, Urfalı olan veya olmayan, Urfa’nın kültürü ile, toprağıyla, birikimiyle hemhal olan herkesin bu kente katkı sunmasını bekliyoruz. Kimseyi ötekileştirmeden herkesi bağrına basabilecek, herkese eşit hakkı tanıyarak onları özne yapmak bizim derdimizdir. Yoksa bir akademisyen olarak çok da güzel şeyler yapıyordum. Bu güzel şeyleri Urfa’nın da geneline yaymak istiyoruz.

BORCUMUZU EDA ETMEK İÇİN ORTAYA ÇIKTIK
Bunları yaparken STK meclisini önemsiyoruz dedik. STK meclisiyle sizleri kastediyoruz. Sizsiz bir Urfa inanın ki anlamsız. Sürekli kendisiyle kavga eden, çevresiyle kavga eden bir Urfa ortaya çıkmakta. Bu bizi rahatsız ediyor. Urfa’nın mutlaka 20-30 yılını bir tahlil edin. Urfa 20-30 yıldır neyi konuşmuş, neyi yapmak istemiş? Bunun istatistiğini çıkardık. Urfa yaklaşık 30-40 yıldır kent adına, insan kaynakları adına, insanın değişimi ve gelişimi adına neler  yaptı? Alt alta yazalım, eksilerini artılarını ortaya koyalım. İnanın ki eksilerimiz fazladır. Bu eksi fazlalığı bizi rahatsız etmekte. Biz kendimizi bu anlamda borçlu hissediyoruz. Bu borcumuzu eda etmek için ortaya çıktık.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star