Ana Sayfa Urfa Haberleri HÖDER' Uludere'de Yaşananlar 'Katliam'(video)

HÖDER' Uludere'de Yaşananlar 'Katliam'(video)

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde toplanan yaklaşık 50 öğrenci, Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 35 köylünün uçaklardan atılan bombalarla ölümünü protesto etti.

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2012 Pazartesi 18:08
HÖDER' Uludere'de Yaşananlar 'Katliam'(video)
Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde toplanan yaklaşık 50 öğrenci, Şırnak'ın Uludereİlçesi'nde 35 köylünün uçaklardan atılan bombalarla ölümünü protesto etti. Üzerinde; 'Utanıyorum sendenTürkiye, geçmişinden de geleceğinden de' yazılı pankart taşıyan öğrenci grubu, Uludere'de yaşananları 'katliam' olarak tanımladı.

Harran Üniversitesi Öğrenci Derneği (HÖDER) üyesi 50 kişi, öğleden sonra üniversitenin Osmanbey Kampüsü içerisinde toplandı.Uludere'de 35 kişinin ölümünü protesto eden pankart ve dövizler taşıyan öğrenciler sık sık 'Şırnak halkı yalnız değildir' sloganı attı. Polisin güvenlik önlemi aldığı protestoda öğrenciler adına açıklama yapan HÖDER sözcüsü Mehmet Sıddık Damar, Uludere'de yaşananların 'katliam' olduğunu savunarak şöyle konuştu:

"Egemen güçler verimli zengin toprakları mayınlarla döşemiş, insanları yoksulluk ve imkansızlıklar çerçevesinde bırakmıştır. Sınırlar çizilerek ticaretler engellenmiş ancak insanlar yaşamak, hayatta tutunmak ve çocuklarının geçimlerini sağlamak için kaçak sınır ticareti yapmak zorunda kalmıştır. Kürt halkını böyle bir yaşam içerisinde yoksullaştırmış zihniyet, kendi yarattığı kirliliği görmeyip kaçakçılık yapmak zorunda bırakılan gencecik bedenlerin ölümlerini, 'Orada ne işleri vardı' söylemleri ile meşrulaştırmaya çalışmıştır. Bütün bu katliamları ve ölümleri gerçekleştirirken demokrasiye yönelik birlik bütünlük safsatalarını dillendirmekten vazgeçmemişlerdir. Kürtlerin haklarını vereceğini, bu işin siyaseten çözüleceği, insan haklarına saygılı özgürlükçü anayasa hazırlanacağını vurgulayan hükümet ve onun yetkilileri; bu işin çözümüne gelince pratikte silah ve bombadan başka bir şey göstermemiştir."

Öğrenciler, basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaparak olaysız dağıldı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık