Ana Sayfa Güncel "Hristofyas zirvenin ertelenmesini istedi" iddiası

"Hristofyas zirvenin ertelenmesini istedi" iddiası

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, 22-24 Ocak'ta New York yakınlarındaki Grentree'de yapılacak Kıbrıs zirvesinin ertelenmesini istediği öne sürüldü.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2012 Perşembe 14:24
Rum gazeteleri, Hristofyas'ın dünkü liderler görüşmesinde, "Bu şartlar altında, Mülkiyet ve Toprak başlıklarının özlü müzakeresine zaman tanınması için Greentree'deki yeni üçlü görüşmenin ertelenmesi gerekir" dediğini yazdı.

Politis gazetesi, Hristofyas'ın aynı şeyi Türk medyasına verdiği mülakatta da dile getirdiğini, ancak kamuoyu önünde, Rum tarafının Ocak sonunda New York'a gitmeyi reddetmesinin söz konusu olmadığını net şekilde ortaya koyduğunu kaydetti.

Hristofyas'ın ''bugünkü şartlar altında yeni üçlü görüşmenin manası olmadığını'' açıkça belirttiğini yazan gazete, şunları kaydetti:

''Diplomatik kaynaklara göre Hristofyas önce, Ekim'deki üçlü görüşmenin ardından gerçekleştirilen verimsiz müzakereleri uzun ve dokunaklı şekilde anlattı ve bu şartlar altında ve yeni üçlü görüşmeye kadar sadece bir liderler görüşmesi kalması dolayısıyla Greentree-2'nin yapılmasında fayda görmediğini söyledi.''

Fileleftheros gazetesi de ''Greentree görüşmesine neredeyse beş kala Rum tarafının; bugünkü şartlar ve olgular altında yeni üçlü görüşmeyi gereksiz bulduğunu'' açıkladığına işaret etti.

Bu tezi ne Türk tarafının ne de BM'nin paylaştığını, BM'nin planlarını değişiklik yapmadan uyguladığını belirten gazete, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutuğlu'nun plan tatbikatları yaparak, Mart ayına kadar anlaşmaya varılabileceğini, Mayıs'a kadar da referandumların gerçekleştirilebileceğini söylediğini aktardı.

Simerini gazetesi de Hristofyas'ın, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin batağa saplandığını kendi ağzıyla itiraf ettiğini bildirdi.

Liderler, bu akşam karma köy Pile'de BM heyetiyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star