Ana Sayfa Teknoloji HRÜ'DE İNTERNET VE BAZ İSTASYONU SEMİNERİ

HRÜ'DE İNTERNET VE BAZ İSTASYONU SEMİNERİ

Harran Üniversitesi (HRÜ) ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi işbirliğinde gerçekleştirilen "Bilim ve Teknoloji Şenliği"nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerince "Baz İstasyonları ve Güvenli İnternet" semineri düzenlendi.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2012 Salı 14:53
HRÜ'DE İNTERNET VE BAZ İSTASYONU SEMİNERİ
Osmanbey Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen seminerde Şanlıurfa'da aktif bulunan baz istasyonu sayıları, baz istasyonlarına ilişkin ölçüm ve denetim sonuçları ile baz istasyonlarının kurulmasında BTK'nın rolü, izin süreci ve kontroller ile baz istasyonlarının insan sağlığı üzerine etkileri anlatıldı.

BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanvekili Necati Uğurlu, Şanlıurfa merkez ve ilçelerde toplam 918 baz istasyonu bulunduğunu, toplam 32 bin 302 noktada ölçüm yapıldığını belirtti.


Uğurlu, yapılan ölçümlere göre Şanlıurfa'daki baz istasyonlarının yaklaşık yüzde 99'unun elektromanyetik ışıma değerinin 0,1 - 3 volt/metre arasında ölçüldüğünü ifade etti.


Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen limit değerin 41 volt/metre, BTK tarafından uygulanan limitin ise 10 volt/metre olduğuna işaret eden Uğurlu, ''Şanlıurfa'da ölçümlerle belirlenen elektromanyetik ışıma değeri, belirlenen standartların çok altında çıktı'' dedi.


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan'da yaptığı sunumda çağın bilgi çağı olduğunu belirtti.


Güvenli internet

BTK Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı Bilişim Uzmanı Mustafa Özdemir de internetin hayatı kolaylaştırabileceğini ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde büyük önem arz ettiğini söyledi.

Özdemir, ''güvenli internet'' hizmetini sadece talep eden kullanıcıların seçebileceğini ve bu hizmeti seçen kullanıcıların internetteki zararlı içerikten korunabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:


''Güvenli internet hizmeti kapsamında aile ve çocuk profilleri olmak üzere iki profil yer almaktadır. Mevcut durum itibariyle SMS yoluyla da güvenli internet abonesi olma imkanı bulunuyor. Bununla beraber, kurumsal kullanıcılarında güvenli internet abonesi olabilmesi mümkün hale geldi.'' 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükhatipoğlu, yatırımcılara çağrıda bulundu

Büyükhatipoğlu, yatırımcılara çağrıda bulundu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star