Ana Sayfa Ekonomi HRÜ'de "Sürdürülebilir tarım ve çevre" paneli

HRÜ'de "Sürdürülebilir tarım ve çevre" paneli

Harran Üniversitesinde (HRÜ) "Sürdürülebilir tarım ve çevre" paneli düzenlendi.

Giriş Tarihi: 6 Mart 2012 Salı 19:55
HRÜ'de
Valilik basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, HRÜ Ziraat Fakültesi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen panel, üniversitenin Osmanbey Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

Vali Celalettin Güvenç, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sulanabilir arazilerinin yüzde 11'inin Şanlıurfa'da olduğunu belirtti.

3 yıl içinde 5 milyon dekardan fazla birinci sınıf tarım arazisini sulayarak modern tarıma açacaklarını bildiren ve bu durumun kendilerine çok önemli bir sorumluluk yüklediğini dile getiren Güvenç, şunları kaydetti:


''Bu bize zenginlik getirecek ama bu serveti, bu sermayeyi doğru yönetmek bilinçli yönetmek zorunluluğu üzerimizdedir. Ülkemizin değişik kurumlarının ve enstitülerinin de bu konuda emek verdiğini ve çalıştığını biliyoruz. Ama uluslararası tecrübeye sahip JICA gibi kuruluşlarla da işbirliğinin bize çok büyük katkı sağlayacağı inkar edilemez bir gerçektir. Çünkü çok hızlı çalışmamız, düşünmemiz lazım. Ama adımlarımızı da çok dikkatli atmamız lazım. Aceleyle telaşla yanlış uygulamalara izin vermememiz lazım. Asla ihmale, tembelliğe, ağır hareket etmeye lüksümüz yok. Onun için iyi donanımlı olmamız, bilgiyi teknolojiyi çok iyi kullanmamız gerekiyor.''


JICA Türkiye Ofisi Program Sorumlusu Doç. Dr. Emin Özdamar'ın yönetici olarak katıldığı ''Sürdürülebilir Tarım ve Çevre'' konulu panelde; JICA Kıdemli Danışmanı Dr. Hideyuki Kanamorı ''JICA Teknik İşbirliğinde Sürdürülebilir Tarım ve Çevre Dostu Tarımsal Uygulamalar'', HRÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ''GAP Bölgesinin Tarımsal Potansiyeli: Fırsatlar ve Problemler'' ile Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Kemal Sönmez ''GAP Alanında Sulama Problemleri ve Çözüm Olanaklarını'' konularında sunum yaptı.


Programa GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, HRÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Mutlu, JICA uzmanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star