Ana Sayfa Urfa Haberleri HRÜ'de ''Üniversite Müzesi'' Kurulacak

HRÜ'de ''Üniversite Müzesi'' Kurulacak

Rektör Prof. Dr. Mutlu: ''Üniversite müzeleri yurt dışındaki birçok üniversitede var ancak ülkemizde hiç yok denecek kadar az''

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2012 Pazartesi 12:37
HRÜ'de ''Üniversite Müzesi'' Kurulacak
Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, ''üniversite müzesi''ni oluşturmak için çalışma başlattıklarını bildirdi.
Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HRÜ'nün 1992 yılında kurulan Türkiye'nin genç üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, üniversitenin bu yıl 20. kuruluş yılını kutlamaya hazırlandığını söyledi.
Bu yıl bahar şenliklerinde daha kapsamlı etkinlikler yapmak için şimdiden çalışmalara başladıklarını ifade eden Mutlu, üniversitelerinin kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen parlamenter, akademisyen ve diğer tüm idarecilerin davet edileceği şenliklere bazı sürprizlerle hazırlandıklarını anlattı.
Üniversitenin kuruluşundan itibaren yapılan tüm çalışmaların bir araya getirilmesine ilişkin kapsamlı bir arşiv çalışması yaptıklarını belirten Mutlu, şöyle devam etti:
''Üniversitemizin müzesini oluşturacağız. Sanat galeri merkezi gibi bir müze düşünüyoruz. Üniversitemizin, kuruluşundan bugüne kadar alınmış tüm belge ve dokümanları burada sergileyeceğiz. Bunun yanı sıra üniversitemize emeği geçen idareci ve hayırseverlere ait bilgilerin de yer alacağı müzemizde, ümit ediyorum ki bitirebildiğimizde bizden sonra göreve gelenler için de geçmişe dair önemli bir arşiv olacak. Üniversite müzeleri yurt dışındaki birçok üniversitede var, ancak ülkemizde hiç yok denecek kadar az.''
HRÜ'nün son yıllarda gerek bilimsel yayınlarda gerekse yaptığı etkinliklerle tarihteki Harran Üniversitesinin yerini alma konusunda emin adımlarla ilerlediğine de değinen Mutlu, adını aldıkları üniversitenin tarihte fen bilimlerinin yanı sıra sosyal bilimler alanında da önemli eserler verdiğini, kendilerinin de HRÜ'yü geçmişteki konumuna getirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık