Ana Sayfa Urfa Haberleri HRÜ'den 'Risale-i Nur ve Tecdit' Konulu Sempozyum

HRÜ'den 'Risale-i Nur ve Tecdit' Konulu Sempozyum

Harran üniversitesin de Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin fikirleri tartışıldı.

Giriş Tarihi: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:33
HRÜ'den 'Risale-i Nur ve Tecdit' Konulu Sempozyum

Harran Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşları aracılığı ile düzenlenen 'Risale-i Nur ve Tecdit' konulu sempozyumda, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin fikirleri tartışıldı. 28 akademisyenin katıldığı sempozyum büyük ilgi gördü.


Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Haliliye Kültür ve İlim Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Risale-i Nur ve Tecdit' konulu sempozyum Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi'nde gerçekleştirildi. İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan program Kur'an-ı Kerim tilaveti ilde devam etti. Risale-i Nur'un tecditle ilgili yönlerinin incelenmesine ve araştırılmasına yönelik sempozyumda, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin eserlerinin anlatıldığı film gösterimi bilinmeyenlere ışık tuttu.


Törende; Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. AbdurrahmanElmalı, Haliliye Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Öğr. Gör. Abdülkadir Aydın, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı Faris Kaya, Harran Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ziya Karakılçık, eski bakanlardan Rıza Akçalı, Şanlıurfa MilletvekiliHalil Özcan birer konuşma yaptı. Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ise hazırlanan tele konferansla misafirlere hoş geldiniz diyerek, sempozyuma emeği geçenlere teşekkür etti.


Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin eserleri, kişiliği, dünya görüşü, tecditle alakalı düşüncelerinin anlatıldığı konuşmalarda, birlik ve beraberlik mesajları verilirken, günümüz olaylarına yaklaşımları değerlendirildi. Yapılan konuşmalar sonunda sempozyuma katkılarından dolayı Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, belediye başkanı adına Belediye Başkan Vekili Mustafa Aydın'a ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu adına Rektör Vekili Ziya Karakılçık'a plaket takdim etti. Sempozyumun açılışında Doç. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. Suat Yıldırım ve Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz birer açılış tebliği sundu. Tebliğ sonunda Bediüzzaman Hazretleri'nin hayatta olan talebelerinden Mehmet Fırıncı'nın konuşmacı olarak katıldığı "Bediüzzaman'ın Talebeleri" özel paneli düzenlendi. Sempozyumda, Risale-i Nur ve Said Nursi'nin düşüncesindeki tecdidi yönler ve beşeri bilimler olmak üzere birçok bilim dalı açısından ele alındı.Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden 28 akademisyenin tebliğde bulunduğu sempozyumun ikinci gününde ise ilmi tebliğler, toplam 6 oturumda sunuldu.


Düzenlenen sempozyuma; Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin talebelerinden Mehmet Fırıncı'nın yanı sıra eski bakanlardan Rıza Akçalı, milletvekilleri, ŞanlıurfaBelediye Başkanvekili Mustafa Aydın, Harran Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ziya Karakılçık, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Elmalı, Haliliye Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Öğr. Gör. Abdülkadir Aydın, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı Faris Kaya, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, birçok akademisyen ve öğrenciler katıldı.

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık