Ana Sayfa Urfa Haberleri HRÜ'nün 20. kuruluş yıl dönümü kutlandı

HRÜ'nün 20. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, üniversitenin 20'nci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2012 Cumartesi 21:59
HRÜ'nün 20. kuruluş yıl dönümü kutlandı
Prof. Dr. Mutlu, Osmanbey Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıda, üniversitenin 20 yıllık süreçte eğitim alanında yaptıklarını slayt eşliğinde anlattı.

Gençlere eğitim alanında, bölge halkına tarım ve sağlık alanlarında verdikleri desteğe değinen Rektör Mutlu, üniversite hastanesinde toplam 44 bölümle sağlık alanında önemli bir eksiği doldurduklarını söyledi.


HRÜ'nün akademik yayın alanında da ilerlediğini ve bu alanda aynı tarihlerde kurulan üniversiteler arasında söz sahibi olduğunu aktaran Mutlu, şunları kaydetti:


''HRÜ'nün de arasında bulunduğu 24 üniversite, 1992 yılında kuruldu. Üniversitemizde ciddi anlamda akademik yayın yaptı. Bu üniversiteler arasındaki akademik yayın sıralamasında, 2006 yılında 8, 2007 yılında 5, 2008 yılında 4, 2009 yılında 9 ve 2010 yılında ise 10. sırada yer aldı. Geçen yılın rakamları ise henüz elimize ulaşmadı. Akademik yayın sayımızın düşmesinde üniversitemize açtığımız ikinci öğretim etkili oldu. Çünkü akademisyen arkadaşlarımızın gündüz verdiği eğitimlere akşam eğitimleri de eklenince yayın için çalışabilecek vakit sıkıntısı çekmeye başladı. Umarım bu konuya önümüzdeki süreçte farklı bir çözüm yolu bulunur.''


HRÜ'nün farklı ülke ve illerdeki üniversitelerle de çeşitli işbirlikleri geliştirdiğini ifade eden Prof. Dr. Mutlu, bu kapsamda Türkmenistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden gelerek Şanlıurfa'da eğitim gören öğrencilerin bulunduğunu hatırlattı.


Rektör Mutlu, üniversitede son yıllarda hazırladıkları birçok projenin destek gördüğünü vurgulayarak, ''Son 3 yılda hazırladığımız 326 projeyle farklı kurumlardan destek aldık. Destek gören projelerimizin çoğunluğunu akademisyenlerimizin bireysel başarısıyla tıp ve yüksek lisans alanında yapılan çalışmalardır. Destek alan proje sayımızı önümüzdeki yıllarda daha da artırmak istiyoruz'' diye konuştu.


Toplantı, basın mensuplarına Osmanbey Yerleşkesi'ndeki fakülte binalarının gezdirilmesiyle sona erdi. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star