Ana Sayfa Urfa Haberleri Hükümet Kaybetti

Hükümet Kaybetti

Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini belirledi. Danıştay Büyük Genel Kurulu’nun yaptığı seçimlerde Danıştay Üyeleri Taci Bayhan ve Şaban Işık Danıştay’ın HSYK asıl üyeleri olarak seçildi.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2014 Pazartesi 21:39
Hükümet Kaybetti

Danıştay Büyük Genel Kurulu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine Danıştay kontenjanından 2 asıl, 2 yedek üyenin seçimini yaptı. Seçimde, Taci Bayhan, Şaban Işık, Emin Sınmaz, Mustafa Gökçek, Gürsel Mekik ve Hasan Turgut yarıştı. Daha önce aday olan HSYK Üyesi Ziya Özcan bugün adaylıktan çekildi. Seçim sonucunda, 13. Daire Üyesi Taci Bayhan 83, İdari Dava Daireleri Kurulu Üyesi Şaban Işık 78 oy alarak HSYK'nın asıl, 12. Daire Üyesi Hasan Turgut 67, 6. Daire Üyesi Emin Sınmaz 65 oyla yedek üyeleri oldu.

Diğer adaylar İdari Dava Daireleri Kurulu Üyeleri Mustafa Gökçek 50 ve Gürsel Mekik 20 oyda kaldı. HSYK'nın Danıştay kontenjanından gelen 2 asıl 2 yedek üyesinin görev süresi 18 Ekim 2014 tarihinde sona eriyor.

AKP YİNE KAYBETTİ


Yargıtay'daki HSYK üyeliği seçiminde kaybeden hükümet, Danıştay'da da yenilgiye uğradı. Yargı kulislerinde; Danıştay kontenjanından HSYK üyeliğine seçilen Şaban Işık'ın Cemaat'e yakın olduğu belirtiliyor.

Danıştay kontenjanından HSYK üyeliğine seçilen Taci Bayhan'ın ise sosyal demokrat olduğu ifade ediliyor.

TACİ BAYHAN KİMDİR

1 Ocak 1953 tarihinde Kurtalan, Siirt'te doğdu. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma yaşamına 24 Ocak 1977 tarihinde Türkiye Öğretmenler Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. 1979 yılında İmar ve İskan Bakanlığı (Bayındırlık ve İskan Bakanlığı) Müfettiş Yardımcılığı Yarışma Sınavını kazanarak Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı; aynı Bakanlıkta 1985 yılında Müfettiş, 1988 yılında ise Başmüfettiş oldu. 1987–1990 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Bayhan, 1990–1997 yılları arasında da Teftiş Kurulu Başkanlığı yaptı.

28 Temmuz 1997 tarihinde Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne atanan Bayhan, bu görevini 28 Haziran 2005 tarihine kadar sürdürdü. 28 Haziran 2005 tarihinde kendi isteği ile Başbakanlık Müşavirliği görevine atanan Bayhan, 23 Eylül 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay Üyeliğine seçildi. Danıştay Dördüncü Daire Üyesi olarak yüksek yargıçlık mesleğine başlayan Bayhan, 7 Haziran 2006-4 Ocak 2010 yılları arasında Danıştay Genel Sekreterliği görevini yürüttü. Danıştay 13. daire üyesi olarak görev yapıyordu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Odatv.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star