Ana Sayfa Siyaset "Hükümetin Ayıbı Değil, Günahıdır"

"Hükümetin Ayıbı Değil, Günahıdır"

CHP'li Hurşit Güney Suriye'deki içsavaş durumu için Türkiye'deki hükümete yüklendi.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2013 Cuma 15:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, "Suriye'nin içinde 40 binden fazla insan öldü. Bu insanların silahlarının eğer bir kısmı Türkiye'den gittiyse bu durum, hükümetin sadece bir ayıbı değil, aynı zamanda bir günahıdır. Örtülemeyecek bir günahıdır. Hesap veremeyecekleri bir günahtır. Bu dış politikadan mutlaka Türkiye'yi kurtarmak gerekiyor" dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanlığı'nca düzenlenen dayanışma yemeğine katılmak üzere kente gelen Güneş, CHPMuğla Milletvekili Tolga Çandar ve CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ile partisinin Çorum il başkanlığını ziyaret etti.

Burada gündeme ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulunan Güneş, dün tedavi gördüğü hastanede vefat eden Kanal D Haber Grubu Başkanı Mehmet Ali Birand'ın vefatından üzüntü duyduğunu söyledi.

Son dönemde Türkiye'de terör sorununun çözülmesi için CHP olarak çeşitli adımlar attıklarını dile getiren Güneş, şöyle devam etti:

"Genel başkanımızın terör konusunda hükümetin başlattığı girişime 'iyi niyetle bir kredi açıyoruz' demesi karşısında Başbakanın üslup olarak 'sen kimsin ki- Senin himmete ihtiyacın var. Kime kredi açıyorsun-' diyerek tepki göstermesini asla iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir. Üslup olarak da çok yanlıştır. Dün Şanlıurfa'daydım. Kaçak elektrik kullanılmasının günah ve dinen yanlış olduğunu bütün Şanlıurfalılara söyleyen Başbakanın üslubu ne kadar yanlış ise ana muhalefet partisine yönelik üslubu de o kadar yanlış olmuştur."

"Biz CHP olarak ulusumuzun canını uzun yıllardır yakan olaylar karşısında, ülke çıkarını siyasi çıkarın üstünde gören anlayışı sürdüreceğiz" diyen Güneş, CHP'nin, kurulduğu günden beri ulusal konuları her zaman parti menfaatinin üzerinde tuttuğunu ifade etti.


-Suriyeli sığınmacılar-

Resmi rakamlara göre, Türkiye'de 160 binin üstünde Suriyeli sığınmacının olduğunu, kampların dışındakilerle sayının 200 bini bulduğunu belirten Güneş, Şanlıurfa sokaklarında Suriyeli çocukların dilencilik yaptığını iddia etti.

Suriye'deki çatışmalar nedeniyle 2 milyon kişinin evinden uzaklaştığına ve yüz binlerce kişinin kaçtığına dikkati çeken Güneş, şöyle konuştu:

"Suriye'nin içinde savaş var. Bu savaşta orduda silah olması doğal. Peki muhalifler silahı nereden buluyor- Bunun yanıtı çok açık, Türkiye'nin örtülü ödeneği. Başbakan'ın emrinde olan örtülü ödeneği. Bu hafta bütçe rakamları açıklandı. Gördük ki 1,2 katrilyon para örtülü ödenekten harcanmış. Bunun nereye harcandığını tahmin edebiliriz. Çünkü geçen yıl böyle bir harcama yoktu. Bunun çok daha azı bir harcama yapılmıştı."

Türkiye'nin, yanlış bir dış politika izlediğini ve büyük bir bataklığa sürüklendiğini ileri süren Hurşit Güneş, şunları kaydetti:

"Suriye'nin içinde 40 binden fazla insan öldü. Bu insanların silahlarının eğer bir kısmı Türkiye'den gittiyse bu durum, hükümetin sadece bir ayıbı değil, aynı zamanda bir günahıdır. Örtülemeyecek bir günahıdır. Hesap veremeyecekleri bir günahtır. Bu dış politikadan mutlaka Türkiye'yi kurtarmak gerekiyor. Türkiye, başka ülkelere silah sevk eden değil, barış, huzur ve demokrasi sevk eden bir ülke olmalıdır. CHP'nin hedefi de budur."

 


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Baydilli’ye yılın belediye başkanı ödülü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık