Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Türkiye İBRAHİM AYHAN SERBEST KALABİLİR

İBRAHİM AYHAN SERBEST KALABİLİR

Bozdağ, tutuklu milletvekilleriyle ilgili, "Adli kontrol uygulanmıyordu. Sınır kaldırıldığı için mahkeme karar verdiği takdirde uygulayabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2012 Perşembe 10:01
İBRAHİM AYHAN SERBEST KALABİLİR
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri Çalıştayı'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''CHP'nin özel yetkili mahkemeler konusunu Anayasa Mahkemesi'ne taşımayı planlamasını nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine Bozdağ, ''CHP, Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyi alışkanlık haline getirdi. Ama Anayasa Mahkemesi ne karar verecek hep beraber göreceğiz. Bizim yaptığımız düzenlemenin Anayasa'ya aykırı bir yönü olmadığını düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Tutuklama istisna olmalıdır Adli kontrolle ilgili düzenlemenin de önemli olduğuna işaret eden Bozdağ, ''Her zaman şunu söylüyoruz: Yargılamalarda tutuklama esas olmamalıdır.'' dedi.

Adli kontrolün üst sınırının 3 yıla kadar olduğunu, şimdi bu üst sınırı kaldırdıklarını ifade eden Bozdağ, ''Şu anda tutuklu milletvekilleriyle ilgili isnat edilen suçlara baktığımızda üst sınırı 3 yıldan fazla olduğu için adli kontrol bugüne kadar uygulanamıyordu ama şimdi bu sınır kaldırıldığı için mahkeme karar verdiği takdirde uygulayabilir. Bu tamamıyla mahkemenin takdirinde olduğu bir konudur. Biz mahkemeye tutuklama yerine serbest yargılama için kullanabileceği yeni bir tedbir imkanı verdik. Bunu artık hakimler ve mahkemeler değerlendirecektir'' diye konuştu.

Bakanın yaptığı bu açıklama Şanlıurfa Cezaevi'nde KCK'den tutuklu bulunan Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili İbrahim Ayhan'ın mahkemeinin taktiri sonucu serbest bırakılma ihtimali olduğu yorumlarına yol açtı.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da 2 asker şehit oldu

Şanlıurfa'da 2 asker şehit oldu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık