Ana Sayfa Urfa Haberleri İBRAHİM AYHAN’DAN İHTAR MEKTUPLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

İBRAHİM AYHAN’DAN İHTAR MEKTUPLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) elektrik dağıtımı yaptığı Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve özelliklede ilimiz Şanlıurfa’da çiftçilere elektrik borçlarının ödenmesi için yaptığı ihtarnameler için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER tarafından Anayasa`nın 96. ve İçtüzüğün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını İstedi.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2014 Cuma 07:17
İBRAHİM AYHAN’DAN İHTAR MEKTUPLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) elektrik dağıtımı yaptığı Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve özelliklede ilimiz Şanlıurfa’da çiftçilere elektrik borçlarının ödenmesi için ihtar mektupları göndermektedir. Ödeme ihtarında, ödemenin belirlenen tarihe kadar yapılmaması durumunda, çiftçilerin tarım destekleme kredilerine ve yardım amaçlı aldıkları diğer kredilere tedbir konulacağı veya haczedilerek alacağın mahsup edileceği bildirilmektedir. Çiftçileri ekonomik anlamda haciz tehditi altında bırakan bu uygulama beraberinde büyük sorunlara yol açmıştır. Çiftçiler. Bismil, Siverek ve Ceylanpınar ilçelerinde protesto amaçlı eylemler gerçekleştirmişlerdir.

 

Bu bağlamda;

1- Türkiye’de kaç bin tarımsal sulama yapan çiftçi bulunmaktadır? Bunların kaçı tarımsal sulama abonesidir?

2- İlimiz Şanlıurfa’da tarımsal sulama yapan kaç bin çiftçi mevcuttur? Bunların kaçı tarımsal sulama abonesidir?

3- Çiftçilerin tarımsal sulamadan kaynaklı borçları hangi kriterler gözetilerek belirlenmiştir? Çiftçinin abone olup olmamasının elektrik borcunun belirlenmesinde bir etkisi olmuş mudur?

4- Şanlıurfa ilimizde dönüm başı elektrik tüketim bedeli ilçeler arası farklılık göstermekte midir? Şayet fiyat farkı var ise nedenleri nelerdir?

5- Zaten mazot, gübre maliyeti çiftçimizi zorluyorken birde elektrik borcu nedeniyle kredileri risk altına alınan çiftçilerin yaptıkları tarımsal faaliyetler, durma noktasına gelmektedir. Bakanlığınızın yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçebilmek amacıyla aldığı önlemler nelerdir?

6- Bakanlar kurulu kararına istinaden tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borcu olanların 2014 destekleme ödemelerinin yapılmayacak olmasının doğuracağı sorunlar ve yaratacağı mağduriyetleri önlemek için bakanlığının gerek kararın tekrardan gözden geçirilmesi gerekse de farklı tedbirleri almasına yönelik bir çalışma var mıdır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık