Ana Sayfa Urfa Haberleri İBRAHİM BİNİCİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ ENERJİ BAKANINA SORDU

İBRAHİM BİNİCİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ ENERJİ BAKANINA SORDU

Şanlıurfa Milletvekili İbrahim BİNİCİ Doğu ve Güneydoğu'da elektrik kesintilerinin had safhaya ulaştığını ve bu kesintileri çiftçileri, sanayicileri ve küçük esnafı ekonomik olarak vurmasının yanı sıra elektrikli cihazlarla hayata tutunan süreğen hastalar için yaşamsal risk oluşturmakta olduğunu belirterek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ tarafından yazılı olarak yanıtlanması için meclis gündemine taşıdı.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2014 Perşembe 07:11
İBRAHİM BİNİCİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ ENERJİ BAKANINA SORDU

Elektrik dağıtımı özelleştirmeleri sonrasında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde elektrik kesintileri had safhaya ulaşmıştır. Her geçen gün artarak devam eden kesintiler, çiftçileri, sanayicileri ve küçük esnafı ekonomik olarak vurmasının yanı sıra elektrikli cihazlarla hayata tutunan süreğen hastalar için yaşamsal risk oluşturmaktadır.

Bu bağlamda;

1- 2003’ten bu güne ve yıllar itibariyle, Şanlıurfa il genelinde tüketilen toplam elektrik enerjisi miktarları nasıldır? Tüketilen elektrik enerjisinin sektörel dağılımları nasıldır?

 

2- 2003’ten bu güne ve yıllar itibariyle, elektrik enerjisi arz güvenliği ve temini açısından Şanlıurfa iline yapılmış olan yatırım miktarları ne kadardır? Yapılmış olan yatırımlar ile Şanlıurfa’nın aynı dönemdeki toplam talep projeksiyonu karşılaştırmaları nasıldır?

 

3- Bugün itibariyle Şanlıurfa il genelindeki indirici trafo merkezlerinin sayısı kaçtır? Mevcut indirici merkezlerdeki trafoların sayısı ve kapasiteleri nedir?

 

4- İndirici trafo merkezlerindeki mevcut güç ile talep edilen puant güç karşılaştırmaları nasıldır? 2013’ten bugüne kadar indirici trafo merkezlerinde meydana gelen kesintilerin nedeni ile sürelerine ilişkin dökümler nasıldır?

 

5- Şanlıurfa il genelindeki dağıtım trafo merkezlerinin sayısı kaçtır? Trafoların kurulu gücü ile talep edilen güç karşılaştırmaları nasıldır?

 

6- Dağıtım trafolarında meydana gelen enerji kesintilerinin nedenleri ile kesinti sürelerine ilişkin dökümler düzenli olarak Bakanlığınıza bildirilmekte midir? Bildiriliyor ise 2013’ten bugüne kadar meydana gelen kesintilerin nedenleri ile süreleri nasıldır? Yaşanmakta olan kesintilerin il merkezi, ilçe ve mahalle bazında isimleri ile dağılımları nasıldır?

7- Dağıtım şirketi tarafından kesintileri önleyeceği vaadiyle sayaçları değiştirilen abonelerin sayısı kaçtır? Sayaçları değişen abonelerin bulundukları yerleşim yerleri hangileridir? Sayaç başına kaç lira ücret alınmıştır?

 

8- Şanlıurfa’da yaşanmakta olan elektrik kesintilerinin, süreğen hastalar ve sağlık kuruluşları üzerindeki olumsuz etkilerinin açığa çıkarılmasına ilişkin çalışmanız var mıdır? Yaşanması muhtemel herhangi bir olumsuzluk durumunda sorumluluk kimin veya kimlerin olacaktır?

9- Elektrik kesintileri nedeniyle Şanlıurfa ekonomisinin uğradığı zararların tahmini hesabı yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu tahmini sayı nedir? Gerek gerilim dalgalanmaları, gerekse kesintiler sebebiyle abonelerin uğradıkları zararların karşılanması yönünde çalışmanız var mıdır?

 

10- Türkiye genelinde her ne sebeple olursa olsun meydana gelen elektrik kesintileri itibariyle iller sıralaması nasıldır? Şanlıurfa kaçıncı sırada yer almaktadır?

 

11- Şanlıurfa’da yaşanmakta olan elektrik kesintilerinin nedeni ve sürelerinin, Bakanlığınızın görev, amaç ve sorumluluğuyla uyumlu olduğu kanaatini taşıyor musunuz? Değilseniz, yaşanmakta olan bu durumun iyileştirilmesi yönünde almayı düşündüğünüz tedbirler var mıdır? Varsa bu tedbirler nelerdir?

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık