Ana Sayfa Urfa Haberleri İBRAHİM COŞKUN'DAN URFAHABER.NET'E ÖZEL AÇIKLAMA

İBRAHİM COŞKUN'DAN URFAHABER.NET'E ÖZEL AÇIKLAMA

EĞİTİM BİR SEN'İN BAŞÖRTÜSÜ İMZA KAMPANYASINA BÜYÜK İLGİ...

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2013 Cuma 07:41
İBRAHİM COŞKUN'DAN URFAHABER.NET'E ÖZEL AÇIKLAMA

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi, Memur Sen Konfederasyonu tarafından başlatılan 10 Milyon İmza Kampanyası'na destek vermek amacıyla Şanlıurfa Karakoyun iş merkezinde  stand açtı.

. Türkiye genelinde yürütülen imza kampanyasıyla ilgili olarak, Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, "Türkiye'nin demokratikleşme süreci içerisinde bulunuyor.Başörtüsü meselesi, Türkiye'nin öncellikli sorunlarından biridir. Başta Başbakanımız olmak üzere başörtüsü mağduru bir çok vatandaşımız vardır. Başbakanımız  başörtüsü yasağından dolayı çocuklarını yurtdışında okutmak zorunda kalmıştır.Sendikamızı olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek amacıyla 10 milyon imza kampanyası başlatmış bulunuyoruz.

Bu ülkenin dindarları, demokratları, insan hakları savunucuları bu yasağın utanılacak bir yasak olduğunu haykırmalıdır. Bu konuda iktidar partisinin de artık bir adım atmasının zamanı geldiğini düşünüyoruz. Artık bu konuda hiçbirimizin sabrı kalmadı, ‘kamusal alan, koca bir yalan’ diye yıllardır haykırıyoruz. Üniversitelerde büyük oranda ortadan kalkan bu yasağın artık kamu kurum ve kuruluşlarında bir daha geri gelmemek üzere kaldırılmasını istiyoruz.

Bu yasak kalkmadığı sürece ilimizde de yaşanan sıkıntılar devam edecektir.

 

Bir süre önce ,İlimizde de birçok okulda yapılan sınavlarda görev alan öğretmenlerimizden Melahat Erdemonar, Karaköprü GAP Kız Lisesi'nde görevinin başındayken Harran Üniversitesi'nde görevli bir profesör sınıfa girmiş ve kendisini ilgilendiren bölümü imzalayarak çıkmıştır. Adının Prof. Dr. Ramazan Sağlam olduğu söylenen hoca daha sonra anlaşılmayan bir sebeple sınavın sonuçlanmasına 3o dakika kala tekrar sınıfa gelerek, öğretmene sınıfta bu şekilde bulunamayacağını söyleyip, sınav evrakları üzerindeki ismini karalayarak, yedek görevlinin ismini yazmıştır. Başörtülü öğretmeni zorla sınıftan çıkaran Hoca hiçbir açıklama yapma gereği duymamıştır.
Yine aynı şekilde Pazar günü yapılan üçüncü oturumda bize gelen bilgilere göre Ahmet Erseven İlkokulu/Ortaokulu'nda ve Osman Ertörer İlkokulu/Ortaokulu'nda aynı uygulama zorla hayata geçirilmiştir. Kılık kıyafet yönetmeliğini sadece başörtüsü yasağı olarak algılayan bu zavallı zihniyetler karşısında değişik kıyafetlerle göreve gelen erkek öğretmenler kendileri ile ilgili de işlem yapılmasını istemiş, görevli akademisyenler sınav salon sorumlusu sayısında sıkıntı yaşama korkusundan sadece başörtülülerle ilgili işlem yapmışlardır.Bu başörtüsü olayının kamu kurum yöneticilerinin insiyatifine bırakılmaması ve bir an önce kanunlarla düzeltilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Urfa Barosu'nda seçimi Tüysüz kazandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık