Ana Sayfa Urfa Haberleri İDAM CEZASI GERİ Mİ GELİYOR?

İDAM CEZASI GERİ Mİ GELİYOR?

Başbakan Erdoğan; ”Şu anda Avrupa’da idam kalktı ama Amerika’da kalktı mı, Japonya’da kalktı mı, Çin’de kalktı mı? Demek ki yeri geldiği zaman idamın bir haklılık sebebi de var dedi..

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2012 Cuma 08:17
İDAM CEZASI GERİ Mİ GELİYOR?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birkaç yıl önce Norveç’te silahlı saldırıda 77 kişiyi öldüren kişiye verilen 21 yıllık hapis cezasını eleştirerek, ”Şu anda Avrupa’da idam kalktı ama Amerika’da kalktı mı, Japonya’da kalktı mı, Çin’de kalktı mı? Demek ki yeri geldiği zaman idamın bir haklılık sebebi de var. Kendimizi check etmemiz lazım, kendimizi tekrar adalet terazisine iyice yatırmamız lazım, yatırmamız lazım ki bu insanlık barışı huzuru bulabilsin” dedi.
Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen 5. Bali Demokrasi Forumu’nun ”Demokratik Küresel Yönetişimin Uluslararası Barış ve Güvenliğe Katkısı” konulu paneline konuşmacı olarak katılan Başbakan Erdoğan, açıklamalarının ardından katılımcı ülke temsilcilerinin sorularını yanıtladı.
Erdoğan’a soru yönelten Filistin devlet temsilcisi, forumda yaptığı iki konuşmada da Filistin meselesini dile getirdiği için Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.
Erdoğan’a, ”133 ülkede büyükelçiliğimiz varken. Küresel yönetişim ve bu düzen, bizim gibi ülkelere ne zaman destek sağlayacak? Bizim kaderimiz neden tek bir ülkenin dudakları arasına sıkışıp kalıyor?” diyen soran Filistinli yetkili, ”Böyle bir uygulama uluslararası sükuneti, barışı ve istikrarı zehirliyor” değerlendirmesinde bulundu.
Almanya adına soru sorduğunu ifade eden katılımcı da Almanya’nın 20 yıldan bu yana BM Güvenlik Konseyi’nde reforma ihtiyaç olduğunu dile getirdiğini, Almanya’nın daimi üye olmak için yoğun çaba sarf ettiğini anımsatarak, Başbakan Erdoğan’a ”Uygulamaya dönük olarak ne gibi tavsiyeleriniz var, ne gibi reformlar yapılabilir” sorusunu yöneltti.

Daimi, geçici üye olamaz

Soru soran katılımcılara teşekkür eden Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nde ”daimi” ve ”geçici üyelik” gibi bir ayrıma karşı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”Bu ayrımın yanlış olduğu inancındayım. Olacaksa tamamıyla bütün üyelerin hepsinin BM Güvenlik Konseyi’nin veya BM’nin kurucu şartında olduğu gibi büyük uluslar ile küçük uluslar hak eşitliğine eğer sahipse, hak eşitliğine sahip olduğuna göre, oradaki üyelerin tamamının da daimi üye olması lazım. Daimi, geçici üye olamaz. Kaldı ki burada dönüşümlü bir değişim yapılabilir, bu değişim sürekli de olabilir, bir yıl da olabilir. Bir yılda bu üyeler değişebilir ve gelen üyelerin hepsi de aynı haklara sahip olarak dünyanın yönetimini, yönetişimini onlara sağlar.
Şu anda daimi üyeler içinde dikkat edilirse sadece 3 kıtayı görüyorsunuz. Orada Amerika var, öbür tarafta Avrupa var bir de Asya var. Dünyadaki diğer kıtalar temsil ediliyor mu? Hayır. İnanç gruplarına baktığımız zaman tüm inanç grupları bu daimi üyeler içinde temsil ediliyor mu? Hayır, bu da yok. O zaman buradan bizim adalet beklememiz zaten mümkün değil. Çünkü kararlarının çoğu zaman ideolojik bir yaklaşım içinde verildiğini görüyoruz. İdeolojik bir yaklaşım içinde bu kararların verilmesi BM’nin kuruluş kararlarına bir defa terstir.”

 

 

 

kaynak: haber.ok.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

DSİ'nin sulama kanalında erkek cesedi bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık