Ana Sayfa Urfa Haberleri İHD : Cezaevinde Neler Oluyor

İHD : Cezaevinde Neler Oluyor

Şanlıurfa İHD Yönetimi Adına Cemal Babaoğlu Şanlıurfa cevaevinde çıkan yangın hakkında basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 2 Mart 2013 Cumartesi 23:38
İHD : Cezaevinde Neler Oluyor

Şanlıurfa İHD Yönetimi Adına Cemal Babaoğlu Şanlıurfa cevaevinde çıkan yangın hakkında basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfa İHD Yönetimi Adına  Cemal Babaoğlu Basın açıklamasında  bulundu.

Geçtiğimiz hafta  Urfa E tipi kapalı cezaevinin  tutukluların tekrardan  koğuşunu ateşe verme sureti ile protesto eyleminde bulunmaları  aileleri ve biz İnsan hakları savunucularını bir kez daha endişelere sevk etmiş, bir kez daha cezaevinde neler oluyor sorusunu sorma gereği duyuyoruz.  Daha dün 13 insanın yaşamını yitirdiği Urfa cezaevinde yaralar sarılmamışken ikinci bir

yangın protestosu,  gözleri yine  bu şaibeli cezaevine çevrildi.

Urfa  E tipi kapalı cezaevinin son  yıllardaki gelişmelerini tekrardan göz atacak olursak;

23- 07- 2008 tarihinde Urfa cezaevi ile ilgili İHD ve Mazlum-Der ile birlikte ortak basın açıklaması yapılarak cezaevinin içinde bulunduğu vahim duruma dikkat çekmiş, koşulların düzeltilmesi için kapsamlı bir rapor sunmuştu.

22 Temmuz 2010 tarihinde Erkan Gümüştaş adlı tutuklu cezaevindeki kötü koşulları protesto için bedenini ateşe verme sureti ile yaşamına son vermişti.

29 Temmuz 2012 tarihinde Urfa Haber gazetesinde “Urfa cezaevinde neler oluyor”  adlı köşe yazıma konuyu taşıyarak İHD verilerini paylaşmıştım. Yazıda cezaevi koşullarının insani barınma koşullarından uzak olduğunu,  tutukluların barınma, sağlıkla ilgili sorunlar yaşandığını ve koğuşlardaki aşırı yoğunluğun bir çok sorunları da beraberinde  getirdiğini  belirterek,  cezaevlerini tutukluların temel haklarına saygılı olunmasını ifade etmiştik.

Bu uyarı dolu yazımızı cezaevi müdürü dikkate almak yerine şahsıma karşı davacı olunmuş, bizleri iftira atmakla suçlayarak, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Ağustos 2011 tarihinde siyasi mahpuslar cezaevi koşullarına dikkat çekmek için koğüşlarında bulunan battaniyelerini ateşe verme sureti ile yangın çıkarmışlardı. Olaylarda can kaybı olmamıştı. Ancak cezaevi idaresi 75 mahpusu uzak illere sürgün ederek, hem tutukluları hemde ailelerini cezalandırmıştı.

16 Haziran 2012 Tarihinde C-15 koğuşunda bulunan Adli tutuklular cezaevinin korkunç koşullarını protesto etmek amacıyla bulundukları koğuşu ateşe verme sureti ile 13 mahpus yaşamını yitirmişti.

10 Şubat 2013’ te,  27 yaşındaki İlyas Uyar adlı tutukluda tek başına kaldığı koğuşunda ölü bulunmuş, yetkililer “kendini asmış”  şeklinde açıklama yapılmıştı. Aileleri ise soru dolu ölüm şekline akıl sır erdiremediklerini bizlere ifade ettiler.

25 Şubat 2013 tarihinde ise yine yangın haberleri ile Urfa bir kez daha sarsılmıştı. Bu kez ölümlerin olmaması sevindirici olmuş, 1’ itfaiye eri olmak üzere 5 kişi yaralanmıştı.

Cezaevi idaresi sorunları ve çözüm önerileri ortaya koyanları “iftira” deyip karşı saldırı hamlesi yerine uyarıları dikkate alsaydı Cezaevinde bu ölümlerde yaşanmayacaktı.  Her çeşit isyan dahil  hiçbir kargaşa da yaşanmayacaktı. Her protestoda mahpusları suçlamak adet haline gelmiş durumda.

Biz İHD olarak tutuklu ve hukumluleri isyan noktasına getiren uygulamaları bir kez daha gözden geçirilmesini ve temel insan haklarını esas alan yönetmeliklerin hayata geçirilmesini bir kez daha talep ediyoruz.dedi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık