Ana Sayfa Urfa Haberleri İHD : ‘DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLEN BASIN GÖRMÜYOR’

İHD : ‘DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLEN BASIN GÖRMÜYOR’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Şanlıurfa Şubesi, KESK Platformundan bazı iş kolları ile ÇHD ve DİSK’in de destek verdiği cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2012 Salı 01:35
İHD : ‘DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLEN BASIN GÖRMÜYOR’

İHD yöneticilerinden avukat Faruk Yaygın tarafından okunan açıklama, özetle şöyle: “Cezaevlerinde yaşanan baskı, tecrit ve her türlü hak ihlallerine tepki olarak yaklaşık 40 cezaevinden 300'ü aşkın siyasi mahkûm ve tutuklunun başlattığı  "açlık grevi" eylemleri bu gün itibari ile 33. gününe girmiştir. Mahkûm ve tutuklular bu açlık grevlerini 30. günden itibaren "süresiz dönüşümsüz" açlık grevine çevirmişlerdir.

 

‘DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLEN BASIN GÖRMÜYOR’

Toplumun gözü ve kulağı olması gereken basın tarafından görmezden gelinen bu açlık grevleri ne yazık ki kamuoyu tarafından da gerekli duyarlılık ve ilgiyi görmemiştir. Komşumuz Suriye'de ve dünyanın başka yerlerinde yaşananlar benzer olaylar karşısında; hak, hukuk, vicdan ve insanlık söylemini dilinden düşürmeyen, insan hakları ve demokrasi havarisi kesilen basın, siyasi partiler ve STK'lar, burunlarının dibinde yaşanan bu trajedi habercisi olay karşında, sesiz kalmakta, adeta üç maymuna oynayarak; duymuyor, görmüyor ve konuşmuyorlar. Her kurumun, kesimin bu ölümleri kabul etmemesi, korkusuzca dur demesi ve karşı tavır alması gerekmektedir.

 

‘ÖLÜM KAPIMIZA DAYANMAK ÜZERE’

Süresiz-Dönüşümsüz açlık grevindeki bazı tutsakların sağlık durumlarının kötüleştiğine dair haberler alıyoruz ve bundan dolayı de kaygı içindeyiz, ölümler yaşanmadan bu soruna bir çözüm bulunmalıdır. Unutmamak gerekir ki hiç kimse bedelini yaşamıyla ödeyeceği bir eyleme bilinçsizce ve amaçsızca girmez. Bu gün itibari ile 33 günü geçen açlık grevindeki 60 kişinin yaşamı ciddi tehlike altındadır. Zamanla gelişecek bilinç bulanıklığı, sıvı almamayla beraber ciddi tansiyon düşüklüğü, görme, işitme ve koku gibi duyusal algılarının bozukluğu, tıpta kardiyak semptomlar diye adlandırılan bozukluklarla beraber ölüm hepimizin kapısına dayanmış olacaktır. Geçmiş açlık grevlerinde görüldüğü üzere kalıcı bedensel ve zihinsel sorunlar hayatta kalanları bekleyen en önemli problemdir.          Çağrımız başta hükümet olmak üzere, bütün kamuoyunadır.”

 

‘TALEPLERE KULAK VERMEK VİCDANİ SORUMLULUKTUR’

Siyasi parti, sivil toplum ve tüm kamuoyuna çağrıda bulunduklarını kaydeden Yaygın, son olarak, “Bir trajedi daha yaşanmadan ortak bir ses yükselterek yaşanacak olası ölümlerin önüne geçmek başta hükümet olmak üzere bütün vicdanlı ve sorumlu insanların görevidir. Açlık grevinde olan tutsakların taleplerine kulak vermek olaya insani ve vicdani sorumluluğumuz gereğidir” dedi.

İHD tarafından düzenlenen basın açıklamasına, Eğitim-Sen, SES, BES, DİSK, Haber-Sen, ÇHD, Tüm Bel-Sen, Yapı Yol-Sen, Tarım Orkam-Sen Şanlıurfa şube yöneticileri ve Radyo Net destek verdi.

İPEKYOL

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star