Ana Sayfa Urfa Haberleri İHD'DEN ORANTISIZ GÜÇ AÇIKLAMASI!

İHD'DEN ORANTISIZ GÜÇ AÇIKLAMASI!

İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında, Güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanıldığı öne sürülerek bu davranışları şiddetle kınadıklarını ve şiddet uygulayan güvenlik güçlerinin hakkında soruşturma açılması istendi.

Giriş Tarihi: 27 Temmuz 2014 Pazar 13:25
İHD'DEN ORANTISIZ GÜÇ AÇIKLAMASI!

İnsan Hakları Şanlıurfa Şube Başkanı Atilla Yazar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: " 19 Temmuz'da Rojova'nın Cizir, Afrin ve Kobani Kantonlarının ilan edilişinin 2.Yıl dönümünü kutlamak, Rojova'ya yapılan IŞİD saldırılarına dikkat çekmek ve Rojova halkıyla dayanışmak amacıyla Şanlıurfa ili Suruç ilçesine bağlı Alizere Köyünde yapılan kutlama ve etkinliklerle ülkemizin dört bir yanından binlerce insan katıldı.

Aynı gün saat 20.30'dan itibaren sınırın Suruç ve Kobani tarafında havai fişeklerle sevinç gösterileri ve kutlamaları yapılmış, sınırın her iki tarafındaki halk karşılıklı selamlama için sınıra yaklaşırken, güvenlik güçleri hiçbir ikazda bulunmadan binlerce kişinin kutlama yaptığı sırada çok yoğun ve tehlikeli bir şekilde halka gaz bombalarıyla saldırı yapıldığı ve bu saldırıların saatlerde devam ettiği gözlenmiştir.

Alizere Köyünde yapılan müdahale sonucunda yaptığımız gözlemlerde Suruç Devlet Hastanesine ambulanslarla 2'si ağır 8 kişinin müracaat ettiği bu yaralanmaların vücutlarına isabet eden gaz fişeği ve gaz el bombasıyla yaralandıkları tarafımızdan saptanmıştır. Gayri resmi bilgilere göre en az seksen kişi gazdan dolayı hastanelik oldu.

Yine birçok vatandaşımız güvenlik güçlerinin  kaba kuvvetine ve saldırısına maruz kalmış, alandan zorla uzaklaştırılmıştır. Aynı gecenin ilerleyen saatlerinde köyün yanında kurulan 5 çadır tamamen yakılmış ve orada bulunan 1 adet traktör, 1 adet su tankeri, kamyon ve vatandaşlara ait 4 adet otomobil ses sisteminin verdiği ağır hasar nedeniyle kullanılamaz hale geldi."

Halkın malına ve canına zarar veren güvenlik güçleri hakkında derhal soruşturma açılmasını suça karışanları görevden el çektirilmesini talep ediyoruz."dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star