Ana Sayfa Urfa Haberleri İHD:Katiller Sır Değil (video)

İHD:Katiller Sır Değil (video)

Şanlıurfa'da İnsan Hakları Derneği Şubesi üyeleri kayıp yakınları ile birlikte 49'uncu kez 'Kayıplar bulunsun, failleri yargılansın' Basın açıklaması yaptı. İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu, "Ülkede esen barışın hatırına bari kemiklerimizi verin" dedi.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2013 Cumartesi 08:56
İHD:Katiller Sır Değil (video)

Şanlıurfa'da, İHD üyeleri ile 1990 yılından sonra haber alınamayan veya faili meçhul cinayete kurban gittiği öne sürülen kişilerin yakınlarından oluşan 20 kişilik grup, öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplandı. 49'uncu kez eylem yapan ve kayıp kişilerin fotoğraflarının yer aldığı 'Hala kayıplar, failler bulunsun' pankartını taşıyan grup adına 1995 yılında kaybolan gazeteci Nazım Babaoğlu'nun ağabeyi, İHD Şube Başkanı Cemal Babaoğlu açıklama yaptı. 1990'lı yıllarda bölgede binlerce kişinin faili meçhul cinayete kurban gittiğini, onlarca kişinin de kaybolduğunu öne süren Babaoğlu şöyle konuştu:

“Barışın hatırına bari kemiklerimizi verin”

Urfa İHD olarak, 2009 yılından bu yana gözaltında kayıplarla ilgili periyodik şekilde açıklamalarımız devam etmektedir.  1994 yıllarında “terörle mücadele” adı altında sivillere yönelik estirilen terör nedeniyle işlenen siyasal cinayetlerin aydınlatılması, sorumluların yargıya hesap vermesi,  gündemde olan barış ve çözüm sürecine katkı sunacaktır.

Önceki gün (Perşembe) bir ulusal gazetede yer alan, Çiller, Doğan Güreş ve Sedat Bucak hakkında Diyarbakır savcılığı tarafından soruşturma açıldığına dair haberler bizleri umutlandırmıştır.  Ancak soruşturmalarla ilgili resmi olarak ailelere bir bilgi ulaşmamıştır. Bizler bu soruşturma ile ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğimizi belirtiyoruz.

Hatta  istenirse savcılığa gidip bildiklerimizi tanıklarıyla birlikte tüm bilgileri aktarırız.

Bir kez daha işlenen siyasal cinayetleri hafızalarımızda tazelemek adına bu yürek burkan  cinayetleri bir kez daha hatırlatıp, işte çözüm bekleyen siyasal cinayetlerden birkaç örnek;

Muhsin Melik,  bir sabah iş yerine giderken aracı kurşunlandı yaralı şekilde hastaneye kaldırılırken kimlerin ateş ettiğini yakınlarına söyledi. Katili sır değil.  Gazeteci Kemal Kılıç İle Hüseyin Deniz gündüz gözü ile katledildi. Katili sır değil.  Gazeteci Nazım babaoğlu  haber için gittiği Siverek’te devletin maaşlı elemanları tarafından gözaltına alınıp kaybedildi. Nereye götürüldügü ve infaz edildiğine dair görgü tanıkları var. Katili sır değil.  Hüseyin Taşkaya, bir öğlen vakti ev

baskınıyla gözaltına alınır. Bir daha kendisinden haber alınmaz. Ailesi akıbetini biliyor. Tanıklar olmasına rağmen hala soruşturma açılmamış. Katili sır değil.  Yaşar ve Cemal Göksel  kardeşler  Viranşehir’de evinde gözaltına alındı, Ceylanpınar- beyaz kule civarında infaz edildi. Katili sır değil.  Faik Kevci Viranşehir’de çalıştırdığı bakkal dükkanında gözaltına alınır bir daha kendisinden haber alınmaz. Ancak ailesi akıbetini biliyor. Katili sır değil.  Ahmet Kalper Siverek’te çalıştığı Fırına korucular gelir gözaltına alınır akıbeti bilinmez ancak ailesi ve görgü tanıkları olayı biliyor. Katili sır değil.

Mustafa  Saygı, Eyüp Gökoğlu,  Av. Kazım Ekinci, Fahri İnan, Fethi Yıldırım, Mehmet Barlin, Mustafa Suman, Naif Umaz, Ömer Akpolat, Ramazan Şat, Ramazan Keskin, Şükrü Fırat, Mehmet Şen, Sadık ve Seyithan Ulumaskan  gibi isimlerini burada sayamayacağım 300 çivarındaki bu siyasal cinayetlere kurban giden yurttaşlarla devletin yüzleşmesi  gerektiğini burada bir kez daha belirtiyoruz. Yüzleşme atılan barış adımlarının da samimiyet ve kararlılığın testi olacaktır.

Kimlerin ne şekilde infaz edildiğine dair tüm bilgiler, Urfa emniyetinin arşivlerinde olduğunu biliyoruz. Hükümetin talimatı ile bu arşivler açıklanmalı, artık hukuksuzluk devlet sırrı deyipte gizlenilmemelidir.

Ülkede esen barış rüzgârlarında umutlu olmak, umudumuzu korumak istiyoruz. Bu konuda hükümetin atacağı adımları bekliyoruz. Bizlerde barış adına atılan adımları desteklediğimizi belirtirken, bu süreçte ailelerin talebi olan bari kemiklerimizi verin sesine de kulak verilmesini istiyoruz.dedi

Grup, basın açıklaması ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık